brama garażowa
21 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Podstawowe rodzaje bram garażowych

Brama garażowa powinna być solidna i trwała, aby zapewnić bezpieczeństwo przechowywanych w garażu przedmiotów i dóbr. Musi też być funkcjonalna, aby ułatwiać użytkownikom codzienne korzystanie z garażu. Obecnie na rynku mamy do wyboru kilka typów bram garażowych. W artykule piszemy o najpopularniejszych rodzajach.

Bramy garażowe segmentowe

Konstrukcja tego rodzaju bram składa się z kilku połączonych ze sobą elementów (segmentów) i pozwala na otwieranie do góry (częściej wybierany typ) albo z boku. Te pierwsze polecane są w niewielkich garażach oraz osobom, które chcą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Brama podciągana pod sufit chowa się pod stropem, oszczędzając miejsce po bokach wejścia. Modele przesuwane w bok to doskonałe rozwiązanie dla majsterkowiczów i wszystkich tych, którzy w ciągu dnia wielokrotnie korzystają z garażu. Otwieranie jest wówczas o wiele łatwiejsze i nie trzeba się schylać. Bramy segmentowe nadają się zarówno do domów wolnostojących, jak i do magazynów czy hal przemysłowych.

Bramy garażowe uchylne 

Bramy uchylne charakteryzują się prostą budową, co wpływa na bezawaryjność i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia usterek. Materiały wykorzystywane do produkcji tego typu bram to m.in. stal i ocynkowana blacha stalowa. Takie wykonanie zapewnia wysoką trwałość i odporność na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Istnieje też możliwość wyboru wersji ocieplanej lub nieocieplanej. Brama występuje w wariantach otwieranych ręcznie lub automatycznie. Przy otwieraniu manualnym podnoszenie i opuszczanie skrzydła wspiera specjalny mechanizm wyposażony w sprężyny ściągające. Wysokiej jakości bramy garażowe uchylne oferuje firma Elko z Kalisza.

Bramy garażowe rolowane 

Bramy rolowane zarówno wyglądem, jak i sposobem działania przypominają rolety okienne. Po otwarciu skrzydło bramy zwija się do specjalnej skrzynki pod sufitem. Do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć m.in.:

  • oszczędność miejsca,
  • stosunkowo łatwy montaż,
  • niewielką wagę konstrukcji,
  • brak konieczności zamontowania prowadnic,
  • dużą estetykę wykonania i szeroki wybór wzorów i kolorów.

Bramy garażowe rolowane wytwarza się głównie z różnych gatunków aluminium pokrytych powłokami ochronnymi. Najczęściej wyposaża się je w automatyczne systemy sterowania.