bariery przeciwśniegowe na dachu
12 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Podstawowe elementy zabezpieczenia dachów

Zmieniający się klimat wpływa na coraz częstsze pojawianie się gwałtownych zjawisk pogodowych, które zagrażają budynkom. Silny wiatr, mocne ulewy, duże ilości śniegu i grad mogą spowodować poważne uszkodzenia szczególnie w przypadku dachu. Dlatego decydując się na zmianę pokrycia dachowego, coraz częściej wybiera się specjalne zabezpieczenia. Sprawdź najpopularniejsze rozwiązania w tym zakresie i ich zalety.

Jak wygląda zabezpieczenie dachu przed gwałtownym wiatrem?

Jednym z najczęstszych zjawisk określanych mianem anomalii pogodowych, jakie występują w Polsce w ostatnich latach są bardzo gwałtowne wiatry. Zdarza się, że przybierają one formę małych trąb powietrznych, które najbardziej zagrażają dachom budynków, zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych.

Na działanie silnego, huraganowego wiatru narażone są szczególnie budynki z wysokimi dachami o dużym nachyleniu. W ich przypadku duża siła powietrza jest w stanie przesunąć konstrukcję lub całkowicie ją zniszczyć. Dlatego coraz częściej rezygnuje się z tego typu rozwiązań. Powstające obecnie budynki to najczęściej domy parterowe, w których stosuje się tak zwane dachy niskie, znacznie bezpieczniejsze w kontekście omawianych zagrożeń — zauważa specjalista z firmy F.H.U OKNO-DACH S.C..

Podstawą kwestią w zakresie bezpieczeństwa dachu są przede wszystkim połączenia poszczególnych elementów. Nie należy w tym przypadku wybierać najtańszych rozwiązań, ponieważ te bywają najmniej skuteczne. Dlatego warto w tym zakresie skonsultować się z wykonawcą, który ma odpowiednią wiedzę w tym zakresie.

  • Warto zadbać o mocne połączenie krokiew-murłata najlepiej przy pomocy kilku wkrętów ciesielskich przeznaczonych do tego celu.
  • Nie bez znaczenia jest także wytrzymałość połączenia murtała-wieniec. To z kolei można stworzyć przy pomocy stalowych szpilek zatapianych w betonie.

Więźbę dachową można także wzmocnić specjalnymi blachami węzłowymi. Te gwarantują nie tylko odpowiednią nośność konstrukcji, co sprawdza się przy dużym obciążeniu pokrycia dachowego. W przypadku silnych wiatrów chronią one konstrukcję przed „złożeniem się”.

Przeciwśniegowe zabezpieczenia dachowe

Analizując zabezpieczenia pokrycia dachowego, nie sposób nie uwzględnić rozwiązań, które stosuje się w celu ochrony osób lub obszarów w pobliżu. Te najczęściej pojawiają się zimą przy dużych opadach śniegu. W takich przypadkach stawia się na różnego rodzaju:

  • bariery przeciwśniegowe,
  • śniegołapy.

Ich zadaniem jest ochrona przed nagle zsuwającym się śniegiem. Jego połacie są szczególnie niebezpieczne w trakcie odwilży.

Podstawą bezpieczeństwa dachu jest jednak nie tylko sam wybór trwałych i odpornych na uszkodzenia elementów. Bardzo ważny jest sam montaż. Dlatego prace najlepiej zlecić ekipie z doświadczeniem, która zadba o najdrobniejsze szczegóły. Dzięki temu można spać spokojnie bez obaw o wytrzymałość pokrycia dachowego.