panele
20 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Podłogi drewniane czy panele – co wybrać?

Podłogi drewniane kojarzą nam się nie tylko z naturalnością i pięknem, ale także z trwałością i domowym ciepłem. Kiedy urządzamy nasze wnętrza, wybieramy przeważnie jedną z dwóch opcji: urządzić wszystko jak najtaniej, ale ładnie, lub urządzić w taki sposób, by każdy element satysfakcjonował nas w stu procentach. Jeśli mamy tę drugą możliwość, na co się zdecydować – na podłogę drewnianą, czy panele?

 Podłoga drewniana

Podłoga z drewnianych desek to naturalne piękno, elegancja, bardzo bogata kolorystyka i nietuzinkowa wzorzystość, którą dodatkowo podkreśla światło. Poza tym, że jest wyjątkowo urokliwa, jest też solidna i co warto podkreślić, możemy ją wielokrotnie poddawać renowacji, naprawiać i cyklinować. Cyklinowanie to szlifowanie cykliniarką, które ma na celu zdarcie wierzchniej, zniszczonej warstwy drewna – to proces podzielony na etap wstępnego szlifowania grubymi gradacjami papierów ściernych i wykańczania, by osiągnąć wymaganą gładkość. Po cyklinowaniu podłoga drewniana jest polerowana za pomocą maszyny wolnoobrotowej. Można więc śmiało powiedzieć, że drewniane podłogi sprawdzają się świetnie w długiej perspektywie czasu.

 Panele podłogowe

Alternatywą dla podłogi drewnianej są popularne panele podłogowe. Solidne panele dobrych producentów są przede wszystkim odporne na ścieranie, ale też na odkształcenia pod wpływem nacisku, uderzeń i wilgoci – dowiadujemy się w sklepie internetowym Mersi.pl, w którym znajdziemy bardzo bogaty asortyment materiałów wykończeniowych.

Panele podłogowe to doskonały sposób na łatwe i szybkie wykończenie podłogi w domu, mieszkaniu, biurze, czy eleganckim sklepie – na przykład w luksusowej drogerii, sklepie z biżuterią, albo butiku. Panele mogą przypominać wyglądem naturalne drewno, są łatwe w pielęgnacji, jednak nie można ich wielokrotnie odświeżać, jak podłogi drewnianej.

 Jaką podłogę wybrać?

To, na jaką podłogę się zdecydujemy, powinno zależeć przede wszystkim od naszych upodobań i uwarunkowań danego pomieszczenia. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Podłoga z drewna jest trwalsza niż panele laminowane, za to wśród paneli laminowanych mamy większą różnorodność. Podłoga drewniana jest uważana za bardziej stylową i elegancką, ale przecież nie każdemu z nas zależy akurat na stylu eleganckim i klasycznym. Na korzyść podłogi drewnianej przemawia możliwość renowacji oraz lepsza izolacja termiczna i akustyczna, za to panele laminowane to rozwiązanie dużo tańsze. Jeśli więc cenimy niepowtarzalny klimat i trwałość, a cena nie stanowi dla nas problemu – wybierzmy podłogę drewnianą. Jeśli natomiast ważniejsza jest wygoda i cena – postawmy na panele laminowane.