podkład pod materac
23 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Podkład pod materac – jak wybrać?

Służy do ochrony materaca. Broni dostępu przed kurzem i jednocześnie umożliwia materacowi oddychanie, utrzymuje go w miejscu i utrudnia otarcia od stelaża, ułatwia wreszcie użytkowanie materacy dwustronnych. W niniejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze podkładu pod materac. Zapraszamy do lektury!

Podkład do materaca nie jest artykułem goszczącym w każdym domu, bo i nie każdy dysponuje dwustronnym materacem lub ma świadomość, że taki podkład mógłby zwiększyć higienę użytkowania materaca i znacząco przedłużyć jego żywotność. Spotykany jest jednak często w placówkach noclegowych, jak hotele, zajazdy, domy wczasowe, pensjonaty i inne. To tam właśnie istotne jest szczególne zabezpieczenie higieny nocujących i to tam należy zadbać o jak najdłuższe użytkowanie materaców. – Regularne odwracanie materaca rozkłada równomiernie na nim obciążenie, co pozytywnie wpływa na jego właściwości i specyfikację w trakcie intensywnego użycia – informuje ekspert firmy Textilo Group Sp. z o.o., producenta wysokiej klasy tekstyliów hotelowych.

Cechy dobrego podkładu

Kupując podkład na materac należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów: z jakiego jest wykonany materiału, czy jest paroprzepuszczalny, antystatyczny, czy zapewnia choć częściową ochronę przed alergenami, czy można go prać w wysokiej temperaturze i jaka jest jego ogólna wytrzymałość. Najlepsze do tego celu są oczywiście materiały naturalne (przede wszystkim bawełna), choć spotykane są także podkłady z materiałów mieszanych (np. z poliestrem czy nawet włóknami poliuretanowymi) i wzbogacone membraną wodoodporną co zwiększa ochronę przed zabrudzeniem.

Sam zakup uwarunkowany jest tak naprawdę indywidualnymi potrzebami kupującego: podkłady do materaców hotelowych powinny dobrze chronić materace, solidnie mocować je do stelaża, zabezpieczać materac przed zniszczeniem oraz chronić przed wnikaniem kurzu i roztoczy. Powinny mieć materiał , który umożliwi częste pranie podkładów.

Z kolei podkłady na materac do użytku domowego mogą mieć nieco mniejszą gramaturę, ale powinny dobrze zabezpieczać materac przed wnikaniem kurzu i roztoczy, chronić spód materaca przed jego deformacją i zapewniać właściwą cyrkulację powietrza. Szczególnie, jeśli wyposażymy weń łóżko osoby cierpiącej z powodu alergii wziewnych.