okna drewniane
19 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Po czym poznać wysokiej jakości okna drewniane?

Właściwości drewna wpływają na jego klasę i jakość stolarki okiennej. Wybór wysokiej klasy drewna pozwoli korzystać ze wszystkich zalet okien drewnianych – zaczynając od trwałości, funkcjonalności i walorów estetycznych, aż po samopoczucie domowników. Dzięki nim ocieplisz wnętrze domu i nadasz mu nieco ekskluzywności. Po czym jednak poznać, że wybrane okno drewniane jest wysokiej jakości?

Co decyduje o wysokiej jakości okien drewnianych?

O jakości okien drewnianych decydują zastosowane techniki, użyte do produkcji materiały, czy rodzaj profilu i pakietu szybowego. Okna wysokiej jakości można poznać po dobrym współczynniku przenikalności cieplnej. Powinien być on możliwie najniższej wartości, jednak nie wyższy niż 1,1 W/(m2K). O jakości stolarki decyduje także jej energooszczędność. Jest to jedna z najbardziej pożądanych cech dobrych okien drewnianych. Zależy ona głównie od izolacyjności termicznej.

Wysokiej jakości okna wyposażone są w systemy wieloszybowe, w których tworzy się komory izolacyjne oraz używa specjalnych powłok technicznych. Dużą popularnością cieszą się szyby z potrójnym oszkleniem wypełnionym argonem lub kryptonem. Takie okna przewyższają stopniem szczelności okna wykonane z PVC. O jakości okien drewnianych decydują także dodatkowe elementy wyposażenia, np. zabezpieczenia antywłamaniowe.

Certyfikat potwierdzający izolacyjność cieplną dla okna

O wysokiej jakości zastosowanych materiałów i rozwiązań najlepiej świadczą atesty i certyfikaty. Są one ważne szczególnie przy oknach antywłamaniowych, które muszą cechować się odpowiednią klasą odporności – zauważa ekspert z fabryki okien i drzwi Urzędowski.

Certyfikat potwierdzający izolacyjność cieplną okien drewnianych jest natomiast gwarancją, że okna są energooszczędne. Przy czym warto zachować ostrożność i zwrócić uwagę na to, czy dany certyfikat wydała renomowana instytucja. Co więcej, powinien on stwierdzać izolacyjność cieplną dla całego okna, a nie dla samej szyby.

Wpływ gatunku drewna na jakość okien drewnianych

Bardzo trwałym i odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne gatunkiem drewna jest dąb, mahoń oraz modrzew. Z kolei okna wykonane z sosny cechują się dużą wytrzymałością na wypaczanie pod wpływem wilgoci. Z drewna dębowego można zrobić ramy okienne o bardziej smukłych i węższych profilach, które idealnie sprawdzą się na terenach narażonych na silny wiatr. Kupując certyfikowane okna wykonane z dobrego gatunku drewna, możesz być pewien ich wysokiej jakości.