28 lipca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Piła ręczna vs pilarka elektryczna – co wybrać?

Pielęgnowanie ogrodu, ze względu na różnorodność wykonywanych prac, wymaga skompletowania odpowiedniego sprzętu. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo rodzajów urządzeń o rozmaitych zastosowaniach. Część z nich stworzono z myślą o dobrym stanie gruntu, do którego przyczynią się glebogryzarki, inne natomiast odpowiadają za regulację kształtu drzew i krzewów, jak pilarki elektryczne. Czym kierować się przy wyborze konkretnego produktu?

Zalety piły ręcznej

Sprzęt ten doskonale sprawdzi się przy lżejszych pracach, pozwalając przeciąć gałęzie drzew, krzewy itp. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na pewność uchwytu – wyślizgująca się piła może bowiem wyrządzić krzywdę użytkownikowi i osobom w otoczeniu. Wiele takich pił stworzonych jest ze stali węglowej, która posiada wysoką trwałość. Nie bez znaczenia jest tutaj także szerokość ostrza – należy ją dopasować do planowanych prac, a najlepiej zaopatrzyć się w komplet narzędzi o różnych ostrzach i dobierać je do danego obiektu. Oczywistą korzyścią z posiadania piły ręcznej jest to, że nie zużywa ona energii ani paliwa, jest lekka oraz nie wydaje z siebie żadnych dźwięków podczas użytkowania. Jeżeli jednak w ogrodzie planuje się wykonywać regularnie dużą liczbę cięć, np. posiada się wiele drzew i krzewów, a praca ręczną piłą staje się męcząca, wówczas warto zaopatrzyć się w model elektryczny.

Pilarki i podkaszarki elektryczne

Elektryczna pilarka znacznie zwiększa wygodę podczas dbania o ogród oraz świetnie przydaje się do przygotowywania drewna na opał. Liczba cięć, jakie należy w tym celu wykonać, wydaje się bowiem znacznie przerastać możliwości jakie daje piła ręczna. Warto pamiętać, że urządzenia elektryczne przydają się przede wszystkim do drewna o średnicy nie większej niż 30 cm. Można je używać również w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ nie emitują spalin oraz pracują znacznie ciszej niż modele spalinowe.

By skutecznie dbać o piękny ogród, oprócz piły czy pilarki, warto posiadać także podkaszarkę. Jest ona pomocna przy pielęgnacji trawnika, pozwalając dotrzeć do miejsc, do których kosiarka nie zapewnia dostępu. Jeżeli jest ich w ogrodzie dużo, wówczas warto sprawdzić dostępne podkaszarki spalinowe o dużej mocy i wygodne w użyciu. Przy niedużych pracach wystarczające będą natomiast modele elektryczne. Ich atutem jest cicha praca oraz brak spalin. Jak jeszcze można zadbać o piękny ogród?

Jakie narzędzia pomogą zapewnić roślinom odpowiedni grunt?

Spulchnianie gleby jest niezbędne przy zakładaniu trawnika czy przygotowaniu podłoża do uprawiania różnych roślin, m.in. warzyw. Do tego celu przyda się dobrze dobrana glebogryzarka ogrodowa, pomagająca sprawnie wykonać pracę i cieszyć się równomiernymi efektami na całym jej obszarze. W sprzedaży dostępne są zarówno modele elektryczne, jak i z silnikami spalinowymi. Warto zwrócić uwagę na ich specyfikę, by wybrać odpowiedni dla siebie. Glebogryzarka elektryczna świetnie nadaje się np. do ogródków działkowych lub niewielkich ogrodów przydomowych. Jej zaletą jest niska cena, bowiem glebogryzarka spalinowa kosztować może nawet kilka razy więcej. W przypadku tych urządzeń cena najczęściej idzie w parze z zapewnianą mocą. Modele spalinowe lepiej poradzą sobie z większą liczbą przeszkód na swojej drodze i nie dadzą się zatrzymać tak łatwo, jak elektryczne. Te drugie wyposażone są często w czujnik termiczny, wyłączający je w razie wystąpienia zbyt dużej temperatury silnika, co może znacznie wydłużać czas wykonania zadania na bardziej „trudnym” gruncie.

O co jeszcze warto zadbać?

Do pełnego arsenału ogrodnika (zarówno amatora, jak i profesjonalisty) zaliczają się także wertykulatory i aeratory. Te proste narzędzia ogrodnicze pomagają dostarczyć odpowiednią ilość powietrza trawnikowi, poprzez nakłuwanie gleby oraz nacinanie darni. Podobnie jak w przypadku pił i kosiarek, również w wyborze aeratorów i wertykulatorów decydującym czynnikiem jest wielkość ogrodu i ciężar pracy – wraz z ich wzrostem warto bardziej brać pod uwagę modele spalinowe, w przeciwieństwie do ręcznych i elektrycznych, przystosowanych do mniej forsownych zastosowań.