pielegnacja podlogi
17 października 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Pielęgnacja różnych rodzajów podłóg – co warto wiedzieć?

Każda podłoga, bez względu na materiał, z którego jest wykonana, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podczas gdy panele podłogowe czy ceramiczne posadzki nie wymagają szczególnych środków ostrożności i mogą być myte na mokro, utrzymanie w dobrym stanie podłóg drewnianych wiąże się już z koniecznością specjalnego podejścia do czyszczenia i konserwacji.

Podłogi pokryte drewnem bez wątpienia należą do najpiękniejszych, jednak aby cieszyć się ich urodą przez długie lata, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja z wykorzystaniem bezpiecznych preparatów – mówi ekspert z firmy Lesprit.

Podczas wyboru środków pielęgnacyjnych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób wykończenia desek.

Pielęgnacja drewnianej podłogi lakierowanej

Sięgając po preparat do pielęgnacji podłogi lakierowanej, musimy upewnić się, że w jego składzie nie znajdują się żadne domieszki środków zawierających tłuszcze lub woski. W zależności od indywidualnych upodobań, za pomocą środków czyszczących możemy nadać parkietowi połysk lub zmatowić jego powierzchnię.

Dobre preparaty do pielęgnacji podłóg lakierowanych tworzą na ich powierzchni powłoki zabezpieczające parkiet przed uszkodzeniami, a nawet maskują istniejące już zarysowania. Środki oferowane np. przez producenta Barlinek, dodatkowo tworzą na podłodze film antystatyczny i przeciwpoślizgowy (Protector Koncentrat).

Pielęgnacja drewnianej podłogi olejowanej

Parkiety z drewna olejowanego są nieco bardziej wymagające i, w przeciwieństwie do desek lakierowanych, preparaty do ich pielęgnacji powinny zawierać środki natłuszczające. W bieżącej pielęgnacji olejowanego parkietu sprawdza się preparat Wash Care, który nie tylko odświeża podłogę, ale też chroni ją przed ponownymi zabrudzeniami.

Dodatkowo, podłogi olejowane wymagają okresowego, gruntownego odświeżania – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Lesprit.

W tym celu wykorzystuje się specjalne oleje oraz mydła przeznaczone specjalnie do tego rodzaju wykończeń drewna. Do takich zabiegów warto sięgnąć np. po środek Wax Care lub olej pielęgnacyjny Protector Natura. Okresowe odświeżanie parkietów olejowanych należy przeprowadzać w odstępach 12-18 miesięcy, w zależności od natężenia ruchu w danym pomieszczeniu.