piece-kaflowe-tradycja-w-pieknej-formie
29 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Piece kaflowe – tradycja w pięknej formie

Mimo upływającego czasu piece kaflowe wciąż są budowane w naszych domach i mieszkaniach. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Wyjątkowy charakter pieca kaflowego i atmosfera, jaką jest w stanie stworzyć w pomieszczeniu, w którym się znajduje to nie jedyne jego zalety. Dlaczego warto mieć piec kaflowy?

Tradycja i nowoczesność

Czas, w którym piece kaflowe postrzegano jako niepraktyczne, zajmujące dużo miejsca oraz produkujące nadmierną ilość zanieczyszczeń, minął. Współczesne technologie spalania oraz niemal nieskończone możliwości projektowania ich kaflowej obudowy sprawiają, że obecnie piece kaflowe szturmem zdobywają serca swoich nowych amatorów. To zaś jedynie potwierdza ponadczasowy charakter tego rozwiązania.

W XXI wieku kafel jako materiał budowlany wykorzystywany jest zarówno przy obudowie pieców w stylu, nawiązującym do minionych stuleci, jak i przy nowoczesnych projektach. Powstają zatem piece z obudową, wykonaną w sposób tradycyjny, czyli z kafli pojedynczych o standardowych kształtach oraz wyposażone w obudowę z kafla wielkoformatowego w stylu nowoczesnym.

Dlaczego warto mieć w domu piec kaflowy?

Praktyczne rozwiązanie

Nasi przodkowi nie bez powodu budowali tego typu piece. Otóż piec w zabudowie kaflowej oddaje zakumulowane ciepło nawet o kilkanaście godzin dłużej niż piec tradycyjny. A to oznacza, że przy odpowiedniej wentylacji oraz dobrej szczelności pomieszczenia możemy utrzymywać stałą temperaturę nawet przez całą dobę.

Estetyka i ekonomia

Współczesne piece kaflowe z ich historycznymi poprzednikami łączy nie tylko tradycyjny wygląd. Obecnie możemy wciąż bowiem skorzystać z usług zdunów, budujących piece metodą tradycyjną.

Tradycyjna metoda, przekazywana z pokolenia na pokolenie w rodzinach zdunów, polega na budowaniu pieca przy użyciu szamotu, gliny oraz kafli. Wielkość paleniska oraz ilość kanałów szamotowych zależy od bryły przyszłego pieca. To, co odróżnia nowoczesne piece od modeli historycznych, to zdecydowanie większy wyboru kształtów oraz kolorów wysokiej jakości kafli. Ponadto większość nowoczesnych pieców, budowanych metodą tradycyjną posiada drzwiczki, które wyposażone w szybę oraz doprowadzenie powietrza z zewnątrz do paleniska, gwarantują czyste oraz ekonomiczne, a co za tym idzie również i ekologiczne spalanie.

A zatem nowoczesny piec kaflowy może zapewniać nam ciepło, cieszyć nasze oczy pięknym wyglądem, nadawać niepowtarzalnego charakteru naszemu domowi, a to wszystko przy wykorzystaniu ekonomicznych rozwiązań.

Piec kaflowy dla każdego

Piec kaflowy powszechnie kojarzony jest z zabytkowymi, historycznymi wnętrzami lub ze współczesnymi pomieszczeniami, urządzonymi w stylu tradycyjnym. Jednakże, jak wspominaliśmy wcześniej, dostępne obecnie techniki oraz możliwości sprawiają, że piec kaflowy to rozwiązanie dostępne także dla posiadaczy wnętrz w stylu nowoczesnym.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z Kaflarni Grochowski, która od prawie 130 lat specjalizuje się w rzemieślniczym wytwarzaniu ceramicznych kafli piecowych:

Takie rozwiązania potrafią tchnąć ducha dawnych lat w najbardziej nowoczesne wnętrza. Dziś każdy piec kaflowy, bez względu na jego wielkość i kształt, można bowiem doskonale dopasować stylem do otoczenia. Nie trzeba więc mieszkać w dworku, aby cieszyć się stylowym piecem. Wystarczy odrobina wyobraźni, by przy ich użyciu nadać wnętrzom charakteru i klasy zarazem. Dlatego naszym klientom oferujemy bezpłatny projekt 3D, który powstaje pod bacznym okiem naszych fachowców. Oni też pomagają w doborze odpowiednich do wybranego pieca kafli.

A zatem piec kaflowy to rozwiązanie ponadczasowe, w które zdecydowanie warto zainwestować. Łączy ono w sobie wszystkie najważniejsze cechy – jest praktyczne, estetyczne i ekonomiczne. A jego wyjątkowego charakteru oraz niepowtarzalnej atmosfery, jaką tworzy w domu, nie da się przecenić.