Patio na osiedlu - budowa krok po kroku
12 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Patio na osiedlu – budowa krok po kroku

Chyba każdy z nas lubi wypoczynek na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni. Jeszcze bardziej doceniają to mieszkańcy zatłoczonych osiedli, którzy mają do dyspozycji jedynie niewielki fragment przydomowego ogródka. Na szczęście są sposoby na to, aby na tak ograniczonej przestrzeni zaaranżować ustronne miejsce do relaksu i spotkań towarzyskich. W artykule piszemy, jak zbudować patio przy domu lub mieszkaniu w mieście!

Patio, czyli ogród w centrum miasta 

Wewnętrzny dziedziniec, zwany patio, to nic innego jak przydomowy ogród, który można zaaranżować przy zabudowie bloku lub domu. Niekiedy również spotykany jest przy biurowcach i galeriach handlowych. Koncepcja tego elementu małej architektury wywodzi się z kultury południowoeuropejskiej i liberoamerykańskiej. Budowa patio to sposób na stworzenie namiastki ogrodu nawet w samym centrum miasta, np. na osiedlach domków jednorodzinnych (zwłaszcza w budynkach typu “bliźniak”), gdzie mieszkańcy mają do dyspozycji jedynie mały fragment działki. Niewielka ilość zieleni w miastach i przewaga betonowej zabudowy na osiedlach sprawiają, że budową patio interesuje się obecnie coraz więcej osób.

Jak stworzyć patio?

Do budowy patio konieczny jest odpowiedni projekt, który najlepiej jest zlecić specjalistycznym firmom świadczącym usługi budowlane i projektowe z zakresu budowy tarasów i patio. Przykładem takiej firmy jest HydroSystem z Ostrowa Wielkopolskiego. Na etapie projektowania trzeba ustalić:

  • plan placu (np. prostokąt lub koło),
  • rodzaj zieleni do posadzenia,
  • podłoże i elementy wydzielające przestrzeń ogrodową.

Należy również dokonać wyboru nawierzchni (płyty chodnikowe, kostka brukowa, kostka dekoracyjna itp.). Warto również dobrze przemyśleć miejsce na patio. Aby wewnętrzny dziedziniec był funkcjonalny i sprzyjał wypoczynkowi na świeżym powietrzu, najlepiej zlokalizować go w miejscu zacienionym i w miarę możliwości – niewidocznym z ulicy. W przypadku, gdy patio znajduje się bardzo blisko płotu sąsiada, dobrze jest pomyśleć o sposobach na odgrodzenie się np. za pomocą wysokich krzewów lub żywopłotu. Budowa patio wymaga podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa, w tym głównie przygotowywania wykopu czy układania nawierzchni. Osoby, które nie mają doświadczenia w tego typu pracach, powinny skorzystać z pomocy fachowców. Ostatni krok do stworzenia przydomowego ogródka to już sama przyjemność – posadzenie roślin, instalacja oświetlenia czy ustawienie elementów dekoracyjnych.