21 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Parapety z konglomeratu. Szlachetny element wykończenia domu

Parapet może być ozdobą każdego okna. Wystarczy wykonać go z odpowiedniego tworzywa, które charakteryzuje się eleganckim stylem, jak i wytrzymałością. Takim materiałem jest z całą pewnością konglomerat. Jest coraz bardziej popularny ze względu na swoje walory estetyczne, ale też z uwagi na parametry techniczne. Dlaczego warto zdecydować się na parapet z konglomeratu?

Konglomerat – co to takiego?

Konglomerat występuje w przyrodzie, ale może stanowić też produkt przemysłowy. Ten pierwszy składa się z okruchów różnych skał połączonych przez naturalne spoiwo. Jego inna nazwa to zlepieniec.

Natomiast do urządzania wnętrz, w tym wykonywania parapetów, stosuje się konglomerat sztuczny. To, jaki ma skład i jak powstaje, reguluje norma PN-EN 14618:2009. Produkuje się go z kamienia naturalnego oraz takiego, który pochodzi z recyclingu. Całość tej mieszanki uzupełniają szkło, kawałki luster czy ceramiki. Wszystkie te części są łączone syntetycznym spoiwem – zazwyczaj jest to żywica epoksydowa. Zdarza się jednak, że do zespalania jest wykorzystywany cement.

Konglomerat musi składać się w minimum 90% z kamienia naturalnego. Może on występować jako konglomerat marmurowy, granitowy, kwarcowy czy granitowo-kwarcowy.

Parapety z konglomeratu

Konglomerat to doskonałe rozwiązanie zarówno w przypadku parapetów zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Parapet wykonany z konglomeratu  to niezwykle elegancki element wykończenia. Podkreśla styl pomieszczenia, a także nadaje mu wyjątkowego charakteru. Dzieje się tak, gdyż konglomerat, w zależności od rodzaju, może mieć różnorodną kolorystykę. Dlatego można wybrać jego odcień z uwzględnieniem barw dominujących w konkretnej przestrzeni.

Konglomeraty stanowią doskonałą imitację kamienia naturalnego, który jest propozycją dużo bardziej kosztowną. Parapety takie są także wytrzymalsze niż te, do których produkcji posłużył naturalny kamień – na przykład kwarc czy marmur. Ich powierzchnia nie jest podatna na zniszczenia mechaniczne i zarysowania. Fakt, że konglomerat jest odporny na deszcz czy promienie słoneczne, sprawia, że parapety mogą zostać zamontowane także na zewnątrz budynku.

Konglomerat jest często niedocenianym materiałem. Wykonane z niego parapety będą nie tylko wytrzymałe i estetyczne, ale także niezwykle łatwe do utrzymania ich w czystości. Ponadto absorbują ciepło z otoczenia, co gwarantuje, że zawsze będą przyjemne w dotyku – zapewnia specjalista z firmy ArtStonex Kamieniarstwo Budowlane.

Niewątpliwą zaletą parapetów z konglomeratu jest ich niska cena. Nie idzie ona jednak w parze z przeciętną jakością czy tandetnym wyglądem. Wręcz przeciwnie – ten materiał zachwyca ponadczasową estetyką oraz wysokim standardem.