14 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Parapet jako element wykończenia wnętrz

Każdy ma w swoim domu czy mieszkaniu parapety pod oknami, jednak nie każdy wie, jakie tak naprawdę pełnią one funkcje. Nie służą one bowiem tylko do tego, żeby móc na nich postawić kwiatki. Każdy ekspert budowlany powie, że parapet wewnętrzny jest także jednym z najistotniejszych elementów aranżacji wnętrz i wykończenia okien. W naszym artykule dokładnie opisujemy, jakie są najważniejsze funkcje parapetów wewnętrznych i dlaczego są one tak ważnym elementem wykończeniowym okna.

Jakie są praktyczne zalety parapetów wewnętrznych?

Zalety umieszczanych pod oknami w domach parapetów wewnętrznych można podzielić na dwie grupy: zalety praktyczne oraz zalety dekoracyjne. Najpierw zajmiemy się tymi pierwszymi, ponieważ są one jednak nieco bardziej istotne. Są one związane z miejscem usytuowania parapetów, czyli bezpośrednio pod oknami, a nad grzejnikami. Chronią one więc grzejniki przed opadającym na nie kurzem.

Jak tłumaczy w rozmowie z nami nasz rozmówca, specjalista z firmy Lavart z Poznania, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu m.in. wysokiej jakości okien oraz właśnie parapetów:

Można oczywiście powiedzieć, że ochrona kaloryferów przed kurzem to mało znacząca funkcja parapetów, bo przecież co to za różnica, czy kurz będzie się znajdował na parapecie, czy na kaloryferze, jednak jest to błąd, ponieważ jeżeli nie ochronimy parapetu przed kurzem, to w okresie grzewczym w trakcie grzania kurz będzie ponownie uniesiony przez ciepłe powietrze i będzie się przemieszczał przez pomieszczenie pogarszając nasz komfort oraz utrudniając oddychanie.

Oprócz tego parapety wewnętrzne pełnią jeszcze jedna znaczącą funkcję praktyczną, która także jest związana ze znajdującymi się pod nimi grzejnikami. Dzięki umieszczonemu nad kaloryferem parapetowi, produkowane przez grzejnik ciepło nie idzie bezpośrednio do góry, powodując np. żółknięcie ścian, ale jest prowadzone bardziej do środka pomieszczenia, co sprawia, że może bardziej skutecznie nas ogrzewać.

Trudne do przecenienia funkcje estetyczne

Oczywiście parapety wewnętrzne są również bardzo znaczącym elementem aranżacji wnętrza. To nie przypadek, że szukając parapetów do swojego domu mamy do wyboru tak wielu różnych materiałów. Możemy wybrać parapety wykonane z kamienia naturalnego, przede wszystkim z marmuru lub granitu, parapety drewniane, parapety z konglomeratów czy parapety z płyty MDF lub z tworzyw sztucznych. Możemy wybrać materiał, z którego będą wykonane nasze parapety biorąc pod uwagę tylko ich cenę, ale możemy również potraktować je jako jeden z istotniejszych elementów aranżacji wnętrza. Na parapecie stawiamy doniczki z kwiatami, ale nie tylko. Często ustawiamy także na nich różne figurki czy rzeźby. Ciężko więc jest przecenić ich rolę.