21 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Panele podłogowe wysokiej jakości, czyli jakie?

Inwestując w panele podłogowe wysokiej jakości możemy być pewni, że nie będziemy zmuszeni do ich wymiany przez długie lata. Dobrej jakości panele zachowują bowiem swoje właściwości oraz estetyczny wygląd przez długi czas. Jakimi cechami wyróżniają się takie panele podłogowe? Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze, aby podjąć dobrą decyzję? Przeczytaj i sprawdź.

Panele laminowane

Pośród dostępnych rodzajów podłóg zdecydowanie godne polecenia są panele podłogowe laminowane. Panele tego typu są bowiem wyjątkowo odporne na uszkodzenia, mają znacznie niższą cenę niż podłogi drewniane, przy czym w przypadku najlepszych produktów znakomicie je imitują, wyróżniają się estetycznym wyglądem oraz są łatwe w utrzymaniu czystości.

Panele laminowane jak są zbudowane?

Rdzeń i serce panela stanowi płyta HDF. Jest ona zbudowana z gęsto sprasowanych włókien drzewnych, a więc w uproszczeniu składową bazową panela laminowanego jest niezwykle twarde i gęste przetworzone drewno.

W przekroju panel składa się z następujących warstw.

  • dolnej przeciwprężnej (balancer) – zapewniającej stabilności kształtu paneli,
  • środkowej – stanowiącej rdzeń i serce panelu, tzw. Płyta HDF
  • dekoracyjnej (decor paper),
  • zewnętrznej – czyli laminatu (overlay), zabezpieczającej warstwę dekoracyjną przed uszkodzeniami oraz odbarwieniami.

Grubość paneli podłogowych

Jedną z pierwszych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę wybierając panele, jest ich grubość. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twoja podłoga została pokryta panelami podłogowymi wysokiej jakości, wybierz takie, których grubość mierzy 12 mm. Solidne panele nie mogą być cienkie. Powszechnie dostępne panele o grubości 6-8 mm posiadają niestety wiele wad. Tak cienkie panele są bowiem delikatne, łamliwe i mają słabe zamki, przez co są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne i naprężenia wywołane zmianami temperatur, a co za tym idzie – cienkie panele (6-8mm) wbrew powszechnej opinii są słabym wyborem na ogrzewanie podłogowe. Kupując panele podłogowe o grubości 12 mm, możesz mieć pewność, że ich wytrzymałość spełni Twoje oczekiwania.

Gęstość paneli podłogowych

Kolejną cechą, jaka wyróżnia panele podłogowe wysokiej jakości jest odpowiednia gęstość. A zatem przed wyborem paneli, należy sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest ich płyta nośna oraz jaką gęstością się charakteryzuje. W kwestii gęstości – panele najwyższej jakości mają gęstość, wynoszącą ok. 900kg/m3.

Klasa ścieralności i użyteczności

To, co jeszcze wyróżnia panele wysokiej jakości, to odpowiednia klasa ścieralności oraz użyteczności.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu internetowego EuroFloors, specjalizującego się w sprzedaży paneli wysokiej jakości:

Klasy ścieralności oraz użyteczności mówią o trwałości i wytrzymałości laminatu, czyli warstwy wierzchniej paneli podłogowych. Klasa ścieralności oznaczana jest wartościami od AC3 do AC6. Klasa użyteczności zaś stanowi dodatkową klasyfikację dla paneli laminowanych i oznaczana jest przy użyciu liczb: 21, 22, 23, 31, 32, 33. Pierwsza cyfra w liczbie klasy użyteczności oznacza rodzaj pomieszczenia, do którego przeznaczone są panele, druga natomiast oznacza intensywność użytkowania. I tak „2” przeznaczone są dla obiektów domowych, a „3” do budynków użyteczności publicznej. „1” zaś oznaczają niską intensywność użytkowania, „2” średnią, a „3” wysoką. A zatem, jeśli zależy na tym, aby nasze podłogi pokrywały panele o najwyższych parametrach, musimy wybrać panele o klasie użyteczności 33 co gwarantuje nam jednocześnie klasę 23 i klasę ścieralności AC5 lub AC6.

Podsumowując:

Kupując panele 12mm w klasie użytkowej 33 i w klasie ścieralności AC5 lub AC6 mamy pewność, że jest to produkt, który spełni nasze oczekiwania, na koniec warto również sprawdzić czy producent naszej podłogi należy do grupy EPLF, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Paneli Laminowanych, co jest dodatkowym gwarantem jakości. Można to zrobić na stronie www.eplf.com, gdzie znajdą Państwo również wiele przydatnych informacji dot. paneli podłogowych.