lampion ogrodowy
15 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Ozdoby ceramiczne do ogrodu. Wybieramy!

Troska o ogród to nie tylko kwestie dotyczące jego pielęgnacji. Istotną rolę odgrywają ozdoby ogrodowe, których celem jest nadanie działce niezwykłego charakteru. Z tego powodu do aranżacji ogrodów coraz częściej wybierane są ceramiczne dekoracje, które ze względu na swoją różnorodność, mogą być dopasowane niemal do każdego stylu posesji. Jakie ceramiczne dekoracje ogrodowe warto wybrać? Sprawdźmy!

Ceramiczne doniczki

Doniczki pełnią funkcję nie tylko praktyczną, ale również dzięki swoim walorom wizualnym, stanowią gustowny element dekoracyjny podwórka. Ceramiczne donice to ręcznie robione wyroby z toskańskiej gliny, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością i trwałością. W zależności od własnych preferencji i stylu ogrodu można wybrać doniczki klasyczne, geometryczne lub zdobione motywami roślinnymi, wzorami.

– Doniczki ceramiczne są przede wszystkim odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz na mrozy, dzięki czemu bez problemu mogą zdobić ogród przez cały rok. Z racji tego, że są solidne i ciężkie nie zaszkodzi im nawet silny wiatr, który mógłby przewrócić donice, a tym samym zniszczyć rośliny i kwiaty. – mówi przedstawiciel Strefa Doniczek sklepu z ceramiką ogrodową.

Amfory ceramiczne

Amfory ceramiczne to ozdoby, które swoim wyglądem nawiązują do sztuki antycznej. Obecnie tego typu ceramika ogrodowa powróciła do łask i chętnie wybierana jest do aranżacji ogrodów zarówno śródziemnomorskich, jak i nowoczesnych, do których wprowadza element swojskości. Zależnie od koncepcji ogrodu w amforach można albo posadzić kwiaty, albo umiejscowić w ich wnętrzu donice z roślinami. Taka ceramika doskonale sprawdzi się także jako niezależna dekoracja ustawiona w okolicy schodków, oczka wodnego czy bujnej roślinności, której nada unikatowego charakteru.

Lampiony ogrodowe

Nie ulega wątpliwości, że w każdym ogrodzie efektowne i spójnie dobrane oświetlenie to klucz do stworzenia wyjątkowej i przytulnej atmosfery. Dlatego też warto uzupełnić zielony ogród o ceramikę ogrodową, do której można włożyć świeczkę, a tym samym wprowadzić do ogrodu dozę romantyczności. Co więcej, kunsztowne i eleganckie lampiony ceramiczne w różnych kształtach, zarówno podłużnych, jak i okrągłych z pewnością przykują uwagę wszystkich gości w letnie wieczory.

Dlaczego warto ozdobić ogród ceramicznymi dekoracjami?

Z racji tego, że ceramika ogrodowa występuje w różnych wariantach stylistycznych, daje szerokie możliwości aranżacyjne. Na jej popularność wpływa również fakt, że ozdoby ceramiczne wykonywane są ręcznie, a co za tym idzie, każdy ich element jest niepowtarzalny i oryginalny. W porównaniu do przedmiotów wykonanych z innych materiałów dekoracje ceramiczne są odporne na zmiany temperatur, dzięki czemu mogą posłużyć jako ozdoba ogrodu przez kilka lat.

Warto wspomnieć o tym, że donice ceramiczne to nie tylko stylowa dekoracja, ale także świetne środowisko dla wymagających kwiatów. Mianowicie ceramiczne doniczki zapobiegają nagrzewaniu się korzeni oraz wysychaniu ich podłoża podczas upałów, co sprawia, że zachowują wilgoć i jednocześnie stwarzają roślinom prawidłowe warunki do wzrostu.