14 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Oświetlenie LED do akwarium – czy warto?

Światło ma kluczowe znaczenie dla każdego, kto chce odnieść sukces w akwarystyce. I to niezależnie od tego, czy jest początkującym hobbystą z 25-litrowym akwarium, czy zawodowcem, który nie boi się wyzwań pt. „akwarium morskie”.

Dlaczego oświetlenie akwarium jest takie ważne?

Z kilku powodów. Dla postronnego obserwatora będą to powody czysto estetyczne. Mówiąc wprost – akwarium dobrze oświetlone prezentuje się naprawdę okazale. Z kolei dla roślin i zwierząt zamieszkujących tego rodzaju sztuczne ekosystemy, oświetlenie jest elementem wpływającym korzystnie na ich harmonijny rozwój oraz wspomagającym zachowanie naturalnego rytmu dobowego (dnia i nocy).

Oświetlenie LED do akwarium: dwie podstawowe zalety

Oświetlenie ledowe szturmem zdobywa kolejne „przyczółki”. Już od dawna jest obecne w samochodach, budynkach użyteczności publicznej czy w domach prywatnych. Jego zaletą jest przede wszystkim ogromna energooszczędność. Lampa LED jest w stanie przetworzyć na światło do 95 procent włożonej w nie energii. To wynik będący absolutnie poza zasięgiem wszystkich pozostałych sztucznych źródeł światła. Drugą zaletą lamp LED jest równie wyjątkowa żywotność. Długowieczność „ledów” jest wręcz nokautująca (działają nawet 25 razy dłużej od tradycyjnych żarówek).

Barwa światła

Trzecim aspektem, który powinien przekonać akwarystów, jest możliwość uzyskania praktycznie każdej barwy światła. Jest to o tyle istotne, że każdy rodzaj akwarium wykazuje zapotrzebowanie na inną barwę światła. W przypadku akwariów słodkowodnych jest to światło mieszczące się w zakresie między 6.000 a 7.000K (Kelvinów), a w przypadku akwariów morskich – przekracza ono 10.000K. Lampy ledowe bez trudu obejmują, a nawet przekraczają te zakresy. Jeśli dodamy do tego informację o niemal całkowitym braku emisji ciepła, okaże się, że oświetlenie oparte o diody LED to rozwiązanie wręcz doskonałe. Jest jednak małe „ale”.

Wady oświetlenia ledowego

Oczywiście, jak to w życiu bywa, muszą istnieć także wady. I tak  też jest w przypadków lamp LED. Wada podstawowa to cena – znacząco wyższa niż w przypadku innych rodzajów akwariowego oświetlenia. Dobra lampa LED może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto należy pamiętać, że pojedyncze diody LED w takiej lampie również się „wypalają” i owszem, można je wymienić samemu, jeśli się na tym znamy. Jeśli nie – to pojawią się kolejne koszty.

Jeśli chcesz wyposażyć swoje akwarium w nowoczesne, profesjonalne oświetlenie typu ledowego, koniecznie wejdź na stronę internetową firmy Aqua-Light, która od lat specjalizuje się w dostarczaniu oświetlenia akwarystycznego.