iniekcja Izolacja przeciwwilgociowa fundamentow
22 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Osuszanie budynków. Co zrobić, gdy w domu jest wilgoć?

Nowoczesna metoda osuszania budynków to iniekcja. Rozwiązanie zyskało popularność po powodziach z 1997 roku. Mury budynków, które miały wówczas bezpośredni kontakt z wodą doprowadziły do trwałego zawilgocenia wnętrz. Skala problemu była na tyle duża, że specjaliści z zakresu osuszania budynków masowo zaczęli stosować  wynalazek doktora Wojciecha Nawrota, czyli iniekcję krystaliczną. Dziś, by pozbyć się uporczywej wilgoci w domu, coraz częściej wraca się do tej metody.

Na czym polega osuszanie budynków za pomocą iniekcji?

Iniekcyjne osuszanie murów polega na wprowadzeniu w specjalne przygotowane nawierty masy iniekcyjnej. Wypełnia ona szczelnie pory materiału budowlanego, a po zastygnięciu tworzy barierę izolacyjną. Łatwo się domyślić, że aby zastosować to rozwiązanie, trzeba skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmę.

Na proces osuszania budynków składa się wiele czynności, które skutkują wyprowadzeniem wilgoci z przegrody budowlanej. Wśród stosowanych przez nas metod, zaliczanych do inwazyjnych, znajduje się powszechnie najczęściej stosowana metoda iniekcji. Należy wtedy wytworzyć przeponę, która przerwie podciąganie kapilarne. W rezultacie uzyskujemy obszar o odpowiedniej wilgotności. Występuje wiele rodzajów iniekcji: elektroiniekcja, ciśnieniowa, termoiniekcja oraz iniekcja grawitacyjna

tłumaczy specjalista z firmy Hydroizolacje Piszczek.

Co wpłynęło na popularność osuszania murów przy pomocy iniekcji?

Metoda iniekcji jest skuteczna, nawet w przypadku bardzo zawilgoconych murów. Pozwala pozbyć się wilgoci w ścianach bez uprzedniego, wstępnego ich osuszania. Mimo że do jej wykonania, trzeba zatrudnić odpowiednio wyposażoną ekipę, sama metoda wyróżnia się niskim kosztem wykonania. Jest najtańsza ze wszystkich dostępnych w Polsce technologii osuszania budynków. Iniekcja krystaliczna jest też rozwiązaniem ekologicznym, bo bazującym wyłącznie na bezpiecznych dla środowiska preparatach mineralnych. Choć wydaje się skomplikowana, w rzeczywistości jest prosta i szybka.

Końcową, bardzo szczelną blokadę przeciwwilgociową uzyskuje się w mniej więcej tydzień po wykonaniu iniekcji. Około siedmiu dni potrzebuje bowiem specjalna masa, preparat iniekcyjny, aby całkowicie wyschnąć. W tym czasie mury zaczynają się osuszać, choć do pełnego wyschnięcia potrzebują nieco więcej czasu. Wiele zależy od stopnia ich zawilgocenia, pory roku czy panujących na dworze warunków. Trwałość izolacji wykonanej tą metodą jest jednak bezterminowa.