1 stycznia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Ościeżnice do drzwi. Budowa i podstawowe typy konstrukcji

O zakupie drzwi decyduje nie tylko ich design i kolorystyka. Równie istotną rolę pełni ościeżnica, która powinna współgrać z resztą konstrukcji drzwiowej, wymaganymi warunkami technicznymi i stylistką wnętrz.

Ościeżnica stanowi dodatkowy element wyposażenia, dokupowany oddzielnie od skrzydła drzwiowego. Dzięki temu możemy nabyć ościeżnicę najlepiej odpowiadającą naszym gustom i potrzebom. Wybór dostępnych rozwiązań jest naprawdę spory.

Ościeżnica stała

Ościeżnica stała to najprostszy model, znany również pod nazwą ościeżnicy blokowej. Posiada nieskomplikowaną konstrukcję, złożoną z belek głównych – jednej poziomej i dwóch pionowych. Sprawdza się zwłaszcza przy zabudowie muru o standardowej grubości (ok. 6-10 cm).

Ościeżnicę stałą można dodatkowo wyposażyć w listwy maskujące oraz w ćwierćwałki w szerokiej gamie kolorystycznej – informuje ekspert firmy Windoor, wyspecjalizowanej w produkcji drzwi wewnętrznych i ościeżnic.

Ościeżnica panelowa

Ościeżnica panelowa (czy też inaczej ościeżnica regulowana) to rozwiązanie idealne dla ścian o wymiarach niestandardowych. Regulacyjna część ościeżnicy umożliwia zmianę szerokości w różnych zakresach, np. 2 cm. Dzięki temu, konstrukcja sprawdza się przy zabudowie bardzo grubego muru (nawet do 36 cm). ,,Jedyne ograniczenie stanowi minimalna grubość ściany, wynosząca przeważnie ok. 8 cm. Warto też wspomnieć, że każda ościeżnica panelowa posiada opcję trzeciego zawiasu” – dodaje specjalista Windoor.

System przesuwny

System przesuwny pozwala na prosty montaż przesuwnego skrzydła drzwiowego w pomieszczeniach, gdzie nie chcemy stosować drzwi tradycyjnych. Drzwi przemieszczają się po specjalnej prowadnicy, umiejscowionej powyżej otworu drzwiowego.

W skład systemu przesuwnego wchodzą też listwa dystansowa, karnisz-maskownica oraz belka odbojowa w kolorze skrzydła. Dzięki temu, system jest nie tylko funkcjonalny, ale też dobrze się prezentuje – podsumowuje przedstawiciel firmy Windoor.