17 stycznia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Oryginalne pomysły na stylizację świąteczną

Święta to czas powrotu do tradycji, dlatego oryginalność w tym przypadku polega na ciekawym, nieoczywistym zagraniu z klasyką. Jak ozdobić nasze domy i choinki, aby nie powielać powszechnie obowiązujących schematów i wnieść odrobinę świeżości w temat świątecznych stylizacji? Pomysły, podpowiedzi i inspiracje znajdziesz w niniejszym artykule.

Modyfikacja

Czasem wystarczy wybrać tylko jeden z nieodłącznych dla świąt motywów, aby nieco go modyfikując, wprowadzić estetyczne urozmaicenie, a jednocześnie pozostać wiernym gwiazdkowej atmosferze. To właśnie między innymi… gwiazdka może być takim elementem. Powielona w niebanalnej formie, np. wykonana z połyskującej pleksi, stanie się podstawą niezwykle ciekawej ozdoby. W grę wchodzą też inne materiały, a minimalizm i flirt z nowoczesnością to tylko nieliczne z kierunków, które możemy tu obrać.

Zestawy barw

Również kolorystyka doskonale sprawdzi się w roli klucza do oryginalnej świątecznej stylizacji. Tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe utrzymane są w jednym z kilku schematów. – Do wyboru mamy na przykład połączenie zieleni z czerwienią i złotem, samo złoto z elementami ciemnej, „choinkowej” zieleni, analogicznie srebro oraz srebro w zestawie z bielą, a także czystą biel nawiązującą do śniegu i skrzącego się lodu – mówi przedstawiciel specjalizującej się w dekoracjach świątecznych firmy Virpol. Jeżeli tylko będziemy trzymać się któregoś z tych barwnych motywów, dobór ozdób utrzymanych w danej kolorystyce pozostanie już kwestią naszych indywidualnych preferencji. A to daje pole do popisu, jeśli chodzi o nieoczywiste, lecz wciąż typowo świąteczne dekoracje.

Ciekawy materiał

Co powiecie na święta… ze szkła? Przezroczyste, bezbarwne bombki, sople lodu, gwiazdy, a może nawet szklana szopka pod ozdobioną nimi choinką – tutaj również możliwości są bardzo szerokie. Wciąż pozostając w sferze klasycznych świątecznych symboli, zrobimy w ten sposób odważny krok w stronę Gwiazdki w wersji futurystycznej.

Powrót do przeszłości

Nie tak oczywistym pomysłem będzie też zwrot w zupełnie przeciwną stronę, a więc powrót do tradycji tak „tradycyjnej”, że niemal aż zapomnianej. Zamiast ozdób ze szkła i plastiku, mrugających lampek i obfitości barw, faktur czy liczby elementów – postawmy na prostotę i naturalne materiały. Ozdóbmy choinkę czy stroik na stół rajskimi jabłuszkami, szyszkami, zabawkami z piernika czy orzechami włoskimi owiniętymi w sreberko. Stylizacja ta nie tylko w oryginalny sposób zachwyci naszych gości i domowników, ale też wprowadzi wyjątkową, ciepłą, rodzinną atmosferę.