kamień w ogrodzie
26 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Oryginalne pomysły na wykorzystanie kamieni dekoracyjnych w ogrodzie
5 (100%) / 1 głosów

Oryginalne pomysły na wykorzystanie kamieni dekoracyjnych w ogrodzie

Kamienie dekoracyjne będą pasowały do każdego ogrodu, małego czy dużego. Doskonale komponują się z roślinami i mogą stanowić budulec do tworzenia małej architektury ogrodowej. Można je wykorzystać na wiele sposobów – przedstawiamy najciekawsze pomysły. Sprawdź oryginalne aranżacje, które możesz wykonać w swoim ogrodzie za pomocą kamieni dekoracyjnych.

Kamienie, to obok drewna, drugi najczęściej używany materiał do budowy architektury ogrodowej. Jest naturalny i nie wymaga konserwacji – z tego względu sprawdzi się wszędzie, nawet w najtrudniejszych warunkach. O oryginalnych pomysłach na wykorzystanie kamieni dekoracyjnych w ogrodzie opowie ekspert z kopalni łupka szarogłazowego w Jenkowie.

Ścieżki ogrodowe

Kamień doskonale nada się na ścieżki ogrodowe. Nie muszą to być jednak proste płyty ułożone w podłużny kształt. Dzięki kamieniom o różnej wielkości lub kolorach możemy stworzyć oryginalne aranżacje. Pocięte na plastry kamienie układamy jak puzzle, ściśle dopasowując do siebie krawędzie. Krawężniki możemy wykonać z mniejszych kamieni, a następnie wykonać kolejną linię z kory łupkowej. Jeśli wybierzemy różne odcienie kamieni uzyskamy wyjątkowy efekt mozaiki.

W ten sam sposób możemy także wykonać podjazd lub taras. Mozaikowa podłoga będzie pełniła nie tylko funkcję praktyczną, ale stanie się także elementem dekoracyjnym.

Zielone tarasy

Jeśli chcemy wykorzystać maksymalnie dużo przestrzeni na rośliny, a tym samym stworzyć zieloną ścianę, możemy stworzyć kamienne tarasy. Te wykonane z łupka będą niezwykle trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Możemy wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu, jeśli nasz ogród znajduje się na pofalowanym terenie lub usypać odpowiedni pagórek.

Z płaskich kamieni wykonamy murki oddzielające poszczególne piętra. Na dole posadźmy kolorowe kwiaty, nieco wyżej płożące zielone krzewy, na samej górze mogą rosnąć rośliny zwisające, na przykład bluszcz lub winorośl. Taka zielona kaskada może również pełnić funkcję ściany oddzielającej nas od sąsiadów lub drogi.

Mała architektura ogrodowa

Kamienie dekoracyjne będą doskonałym budulcem dla małej architektury ogrodowej. Z ich pomocą możemy zbudować grilla, doniczki do kwiatów, a nawet ławki. Nadadzą się również na schody lub ogrodzenie działki. Jeśli planujemy oczko lub kaskadę wodną, kamienie pomogą nam w utworzeniu naturalnej kompozycji.

Ze względu na nieregularne kształty i odcienie kamieni, każda budowla z nich wykonana będzie jedyna i niepowtarzalna. Kamienie dają niemal nieograniczone możliwości konstrukcyjne – tylko od naszej wyobraźni zależy, co z nich zbudujemy.