20 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Oryginalne pomysły na elewację

Nowoczesne domy to nie tylko dachy nad głową. Obecnie, budując dom lub odnawiając już istniejący, chcemy, aby dobrze wyglądał. Dla części z nas wygląd domu jest sposobem na ekspresję własnego stylu. Chcemy otaczać się pięknem i chcemy, aby to otoczenie było w pełni nasze, wyjątkowe. Pierwsze, co widzą nasi goście, to elewacja. Jak wyróżnić się na tle setek identycznych domów?

Drewniana elewacja

Uwielbiamy naturalne i szlachetne materiały. Takie jest drewno. Drewniane domy to nic nowego – tak budowali nasi przodkowie. Współcześnie, choć drewno wraca w roli budulca, wciąż mamy wiele obiekcji. Wyłożenie elewacji murowanego domu drewnem jest kompromisem między standardowym budownictwem a naturalnym efektem wizualnym.

Drewno sprawdzi się zresztą nie tylko jako imitacja tradycyjnego stylu. Wygląda doskonale także w nowoczesnych aranżacjach – na przykład w postaci drewnianych łamaczy światła i ażurów, spod których wyłania się właściwa elewacja. Dzięki temu bryła konstrukcji ożywa, zyskuje głębię. Dodanie przesłon to ciekawy sposób na powiew świeżości dla starej elewacji.

W zależności od pomysłu możemy wyłożyć drewnem tylko jedną kondygnację, wybraną ścianę lub na przykład garaż. Materiał ten doskonale komponuje się z innymi, najlepiej również naturalnymi. Ciepłe drewno pięknie kontrastuje z chłodem kamienia.

Blacha na  ścianach? Dlaczego nie!

W odróżnieniu od drewna zupełnie świeżym pomysłem na wykończenie elewacji jest okładzina blaszana. Różnego rodzaju blachy, dotychczas kojarzone jako materiał stanowiący poszycie połaci dachu, teraz rozszerzają swoje wpływy i przejmują ściany. Wyjątkowo pięknie wygląda elewacja wykonana z blachy miedzianej. Naturalnie, nie jest to wykończenie najtańsze, ale za to jakie efektowne! Należy jednak uważać, aby nie przedobrzyć – blacha jako materiał elewacyjny powinna być zmatowiona, ponieważ dom całą powierzchnią odbijający promienie słoneczne może dać efekt zbyt piorunujący.

To tylko dwa pomysły na oryginalne elewacje. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone. Coraz częściej widuje się np. domy wykończone dachówkami ceramicznymi. Ograniczają nas jedynie wyobraźnia i portfel. Ciekawe materiały wykończeniowe w dobrych cenach można znaleźć na www.baulandia.pl.