4 marca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Organizujemy domowe biuro. Jakie oświetlenie najlepiej wybrać?

Obecnie wiele osób musi pracować w domach. Nieformalne miejsce pracy daje dużo komfortu i swobody. Inną zaletą wykonywania codziennych obowiązków w swoim mieszkaniu jest możliwość samodzielnej organizacji czasu pracy. Aby jak najlepiej zorganizować domowe biuro, należy zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Jakich zasad warto się trzymać podczas wyboru oświetlenia do domowego miejsca pracy?

Zadbaj o funkcjonalne oświetlenie sufitowe

Wybierając oświetlenie do domowego biura należy postawić przede wszystkim na jego funkcjonalność. Organizacja oświetlenia powinna opierać się na podporządkowaniu pod światło dzienne, które trzeba wykorzystać do maksimum. Dodatkowo warto zastosować także kilka źródeł światła sztucznego. Najważniejszym z nich zawsze jest oświetlenie ogólne umieszczane na suficie. Jego wybór uzależniony jest od wielkości i wysokości biura. Należy zadbać o to, aby wybrać lampę, która równomiernie rozprowadzi światło po całym pomieszczeniu. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się lampy wiszące lub oprawy sufitowe. Funkcjonalne oświetlenie główne sprawi, że praca zdalna będzie dużo bardziej komfortowa.

Jak dobrać oświetlenie uzupełniające?

Poza podstawowym źródłem światła umieszczonym na suficie, należy zadbać również o oświetlenie uzupełniające, które dodatkowo podniesie wygodę pracy w domowym biurze. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się duże lampy stojące lub mniejsze lampki biurowe umieszczane bezpośrednio przy komputerze, na którym pracujemy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu elektrycznego MIKAM, który zajmuje się sprzedażą wysokiej jakości artykułów oświetleniowych: Przy wyborze dodatkowego oświetlenia warto kierować się jego praktycznością, a także swoimi własnymi potrzebami. Wybrana oprawa nie powinna rozpraszać źródła światła, a z drugiej strony nie może świecić zbyt jasno i sprawiać, że światło będzie nas razić. Częstym wyborem są lampy z regulowaną wysokością, którą można dopasować do swoich preferencji. Warto wiedzieć, że lampkę umieszczaną na biurku należy ustawić po lewej stronie, jeśli jesteśmy praworęczni, natomiast po przeciwnej, jeżeli jesteśmy mańkutami. Wszystko po to, aby światło nie rzucało cienia.

Jaki kolor źródła światła wybrać?

Kolor źródła światła w domowym biurze powinien być w jak największym stopniu dopasowany do barwy światła naturalnego. W tym celu warto wybierać żarówki z przewagą chłodnych barw i niebieskich tonów. Prawidłowe natężenie wybranego źródła światła powinno wynosić około 500 luksów. Jest to wartość, która pozwala zarówno na komfortową pracę przy komputerze, jak i swobodne czytanie oraz pisanie odręczne.