Domowa kotłownia
22 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Organizacja domowej kotłowni. O czym nie możesz zapomnieć?

Prawidłowo zaprojektowana kotłownia ma duży wpływ na sprawne i bezpieczne ogrzewanie budynku. Zasady organizacji pomieszczenia z kotłem gazowym są ściśle określone, a ich przestrzeganie jest niezbędne do dopuszczenia instalacji do użytku. O czym należy pamiętać podczas planowania i montażu domowej kotłowni? Podpowiadamy, co należy wiedzieć, zanim przystąpi się do pracy.

Zapoznaj się z wymogami prawnymi

Kotłownia jest wymagana dla urządzeń grzewczych o mocy przekraczającej 30 kW. Kotły gazowe o niższej mocy mogą być montowane także w innych pomieszczeniach, np. piwnicy, przedpokoju czy łazience, pod warunkiem, iż wnętrza te nie są przeznaczone do stałego przebywania (domownicy nie znajdują się w nich dłużej niż 4 godziny na dobę). O miejscu, w którym możliwe jest zorganizowanie domowej kotłowni decyduje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku oraz norma PN-87/B-02411. Zezwolenie na przeprowadzenie prac wydaje Państwowa Straż Pożarna.

Zgodnie z przepisami kotłownię należy zorganizować w pomieszczeniu technicznym bądź specjalnie do tego przeznaczonym budynku o wysokości co najmniej 2,2 metra i kubaturze co najmniej 6,5m3 w przypadku instalacji kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania oraz 8m3 w przypadku kotłów uzyskujących powietrze do spalania z pomieszczeń, w których się znajdują — wyjaśnia pracownik firmy Merkury, świadczącej profesjonalne usługi projektowania oraz montowania instalacji centralnego ogrzewania.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa.

Każdą kotłownię dobrze jest wyposażyć w czujnik stężenia gazu, który służy do monitorowania obecności czadu w powietrzu. W pomieszczeniu, w którym zamontowany jest kocioł gazowy nie mogą znajdować się materiały łatwopalne, opał ani produkty spożywcze. Ponadto pod żadnym pozorem nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych, ponieważ zostaje zaburzony obieg powietrza, a gaz zaczyna gromadzić się pod sufitem.

Kocioł gazowy powinien być zamontowany w takim miejscu, do którego bez trudu można się dostać i zdjąć obudowę urządzenia na czas naprawy. Producenci systemów grzewczych zazwyczaj podają informacje, jakie odległości należy zachować po bokach i pod spodem kotła, aby móc przyłączyć do niego rury. W większości przypadków jest to:

  • dla kotła wiszącego 1,5-2,5 cm po bokach i 25 cm pod spodem;
  • dla kotła stojącego 25 cm po bokach.

Korzystaj z pomocy profesjonalistów

Montaż kotła gazowego powinien być przeprowadzony przez doświadczonego serwisanta, który zainstaluje urządzenie oraz ustawi jego parametry. Po pomoc warto jednak zwrócić się już na etapie planowania kotłowni. Wykwalifikowany pracownik wyjaśni wszelkie kwestie prawne związane z użytkowaniem systemu grzewczego oraz wskaże prawidłowe rozmieszczenie wentylacji nawiewnej i wywiewnej.