Urządzenia do oczyszczania szamba
30 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Opróżnianie zbiorników bezodpływowych krok po kroku

Zbiorniki bezodpływowe znajdują się na terenie wielu nieruchomości. Nie można ich jednak opróżniać samodzielnie. W tym celu konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która dysponuje stosownymi uprawnieniami i wie, jak zrealizować cały proces krok po kroku. Jak powinno przebiegać opróżnianie zbiorników bezodpływowych? O czym trzeba pamiętać, zlecając taką czynność?

Jak przebiega opróżnianie zbiorników bezodpływowych? 

W Polsce opróżnianie zbiorników bezodpływowych musi być realizowane przez firmy, które dysponują odpowiednim sprzętem i uprawnieniami. Każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zawarcia umowy z takim przedsiębiorstwem. Czasami formalnościami związanymi z tą kwestią zajmuje się także gmina. Wynika to z faktu, że takie zbiorniki muszą być opróżniane w odpowiedni sposób, z zachowaniem określonych norm bezpieczeństwa. Przykładem firmy zajmującej się profesjonalnym opróżnianiem zbiorników bezodpływowych jest EKO Roman.

Cały proces rozpoczyna się od ustalenia terminu przyjazdu firmy w daną lokalizację. Konieczne jest również zapewnienie odpowiedniego dojazdu na teren, na którym znajduje się zbiornik bezodpływowy. Czasem wiąże się to z wjazdem na posesję, ale w niektórych miejscach stosuje się specjalne przewody do odprowadzania ścieków, które pozwalają na dostanie się do zbiornika bez konieczności prowadzania ciężkiego samochodu na działkę. Następnie można odpowiednio podłączyć stosowny sprzęt i wypompować zawartość.

Opróżnianie zbiorników bezodpływowych nie trwa długo, ale wymaga, by na posesji znajdował się jej właściciel lub osoba uprawniona do otworzenia bramy. Problemem jest też nieprzyjemny zapach, który można zminimalizować za pomocą specjalnego komina odpowietrzającego umieszczonego w stropie zbiornika. Właściciele takich systemów muszą także regularnie kontrolować poziom ich wypełnienia. Często bowiem zamówienie firmy wywożącej nieczystości jest konieczne z kilkudniowym lub nawet kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Dlaczego zbiorniki mogą opróżniać tylko konkretne firmy? 

Ciecz zgromadzona w zbiornikach bezodpływowych jest uważana za niebezpieczną, dlatego wymaga opróżnienia, wywozu, a następnie oczyszczenia w odpowiedni sposób. Tylko specjalistyczne firmy mogą zapewnić zgodność całego procesu z obowiązującymi przepisami. Gmina może wymagać od właściciela nieruchomości przedstawienia dokumentów poświadczających skorzystanie z takich usług. Z tego powodu w przypadku konieczności opróżnienia zbiorników bezodpływowych jedynym rozwiązaniem zgodnym z prawem jest zamówienie wywozu u firmy, która dysponuje stosownymi uprawnieniami i samochodem wyposażonym w pompy zasysające nieczystości.