oprawy oświetleniowe
8 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Oprawy oświetleniowe jako element ozdobny domów i mieszkań

Wszyscy, którzy zajmują się aranżacją wnętrz, wiedzą jak istotną rolę odgrywa niej światło. Nieskończona ilość wzorów lamp, kinkietów, plafonów i opraw technicznych, jeszcze bardziej inspiruje architektów i zwykłych ludzi, którzy urządzają swoje domy i mieszkania. Możliwości aranżacyjnych, w którym dużą rolę odgrywa światło w oryginalnej oprawie jest sporo. Mogą się one wpisać praktycznie w każdą stylistykę.

Oświetlenie salonu i pomieszczeń wielofunkcyjnych

Pomieszczenia, które służą zarówno do przyjmowania gości, jak i do wypoczynku a czasem nawet do pracy, powinny mieć zróżnicowane źródła światła. Każdy jego rodzaj ma za zadanie podkreślić charakter wybranego zakątka i dodać mu funkcjonalności. Przestrzeń, gdzie w salonie przyjmuje się gości, może być oświetlona efektownymi, wiszącymi lampami, natomiast w miejscu, gdzie ogląda się telewizję, może być dyskretny półmrok ze stonowanym bocznym światłem.

Inaczej sprawa się ma z kącikiem do pracy lub czytania. W takim miejscu świetnie zaprezentuje się lampa stojąca na biurku lub podłodze. Dobierając wszystkie oprawy do salonu warto zwrócić uwagę na ich stylistykę, może ona być pokrewna mimo odmiennych funkcji poszczególnych źródeł światła. Tak o tym mówi przedstawiciel hurtowni DROKER S.C., która dostarcza nowoczesne artykuły elektryczne:

Każda przestrzeń wymaga oświetlenia zgodnego z jej przeznaczeniem, a poszczególne lampy czy oprawy oświetleniowe oprócz funkcjonalności powinny mieć swoje funkcje estetyczne. W naszej ofercie można znaleźć wiele rozwiązań, które łączą dobrą stylistykę z zaspokajaniem konkretnych potrzeb użytkowników wnętrza.

Punkty oświetleniowe w kuchni

Kuchnia jest tym pomieszczeniem, gdzie światło musi być przede wszystkim funkcjonalne. Trzeba tutaj wspomnieć o oświetleniu blatu roboczego i to w taki sposób, aby nie stanowił obciążenia dla oczu. Nad stołem jadalnym zazwyczaj potrzebna jest co najmniej jedna jasna lampa. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oprawy tych wszystkich punktów świetlnych były efektowne. Tyczy się to przede wszystkim głównej lampy sufitowej, ale również efektownie oświetlonego barku czy wsypy kuchennej.

Nastrojowo oświetlona sypialnia

Sypialnia jest miejscem przeznaczonym do wypoczynku, gdzie oprawy oświetleniowe nie muszą być sztywno funkcjonalne, mogą być po prostu wyszukane, albowiem człowiek czuje się najlepiej w otoczeniu pięknych przedmiotów. Obszar do snu i wypoczynku może mieć jeden główny punkt świetlny i kilka dobranych stylowo lampek na nocnych stolikach i toaletce. W sypialni najlepiej sprawdzają się kinkiety. Sączą nastrojowe światło, które sprzyja relaksowi.

Obok sypialni zazwyczaj jest łazienka, gdzie oprawy oświetleniowe z jednej strony muszą służyć dobrej widoczności a innym razem uprzyjemniać relaks. Najlepiej jak dodatkowo stanowią stylistyczną całość z resztą wystroju pomieszczenia.