oprawy oświetleniowe
13 stycznia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Oprawy oświetleniowe – jakie najlepiej wybrać?

W trakcie remontu lub budowy wiele uwagi poświęca się rodzajowi źródła oświetlenia: jego parametrom, trwałości oraz ceny instalacji. Dla wielu inwestorów szczególnie istotną kwestią jest także wybór oprawy jako elementu wyposażenia wnętrz – nowoczesny design lub tradycyjna forma może doskonale dopełnić stylu pomieszczenia. Decydując o zakupie konkretnej oprawy warto mieć na uwadze zarówno wygląd, jak i zadowalającą nas funkcjonalność; w końcu jej podstawowym zadaniem jest zapewnienie prawidłowego oświetlenia.

Na rynku możemy spotkać się z kilkunastoma różnymi typami opraw m.in. żyrandoli, plafonów (płaskich kloszy mocowanych bezpośrednio do sufitu lub ściany), kinkietów, lamp podłogowych, biurkowych etc. O wyborze zazwyczaj decyduje nasza, jako klientów, wizja dotycząca aranżacji przestrzeni oraz naturalnie kwota pieniędzy, jaką mamy zamiar przekazać na zakup oprawy. W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę idące w parze z ceną parametry. Oprawa oświetleniowa to nie tylko ładny gadżet do wnętrza, chociaż niektórzy tak właśnie ją postrzegają. Z drugiej strony faktycznie dobrze dobrany rodzaj podnosi estetykę przestrzeni i stwarza odpowiedni nastrój. Poza tym to przedmiot pełniący liczne funkcje praktyczne: mocowanie źródła światła, jego ochrona przed czynnikami zewnętrznymi oraz przyłączenie do instalacji zasilającej, kształtowanie, ukierunkowanie i filtrowanie strumienia – wymienia specjalista firmy Algra-Król.

Oprawy najczęściej wykonuje się ze stali lub tworzyw sztucznych. Decydując się na zakup warto kierować się jednym lub kilkoma z wielu parametrów, na podstawie których można je klasyfikować. Do najważniejszych należą m.in. sposób mocowania (wyróżnia się oprawy stałe, przenośne, ręczne, nakręcane, nasadzane, wbudowane, zawieszane itd.), sposób przyłączenia do sieci, rodzaj umieszczonej w oprawie żarówki, rodzaj oświetlenia (ogólne lub miejscowe), możliwość zmiany kierunku światła. Istotną kwestią jest miejsce zastosowania: do wnętrz mieszkalnych oraz pomieszczeń użyteczności publicznej warto zdecydować się na plafoniery i oprawy zawieszane; w pomieszczeniach przemysłowych sprawdzą się specjalne oprawy chronione przymocowaną do korpusu stalową siatką, natomiast na terenach otwarty np. na ulicach najlepiej zdecydować się na wyjątkowe trwałe aluminiowe oprawy mocowane na wysięgniku. Biorąc pod uwagę przeznaczenie opraw wyróżniamy techniczne oraz ozdobne. Te pierwsze spełniają szereg wymienionych wcześniej funkcji, ozdobne natomiast służą jedynie poprawie estetyki wnętrza (świecą, chociaż niczego nie oświetlają).

Kolejny ważny parametr to właściwości fotometryczne, które określają utrzymywany z danej oprawy strumień światła. Istotna jest ilość strumienia wysyłanego w półprzestrzeń dolną i górną: klasa I najlepiej sprawdzi się w ciemnych halach i oświetleniu zewnętrznym, II w pomieszczeniach o średnio jasnych ścianach i sufitach, III w niskich, ciemniejszych pomieszczeniach, IV daje najczęściej światło odbite i sprawdza się w niskich pomieszczeniach o jasnych ścianach tj. w mieszkaniach i hotelach, a V klasa jest zazwyczaj montowana w niskich i jasnych wnętrzach. Jedną z istotnych właściwości oprawy jest stopień ochrony przed porażeniem elektrycznym (wyróżnia się cztery klasy).

Ostatnim czynnikiem decydującym o wyborze oprawy są wspomniane wyżej właściwości estetyczne. Tu jednak decyzja jest mocno indywidualną kwestią, zależną od upodobania klienta. Z drugiej strony niektóre typy np. halogeny sprawdzą się głównie w nowoczesnym wnętrzu, oprawy podłogowe dopełnią wyglądu minimalistycznie urządzonego biurowca, a tuby oświetleniowe tradycyjnie powinny znaleźć się w korytarzach firmowych lub szkolnych budynków.

Naturalnie nie trzeba uczyć się na pamięć wyszczególnionych wyżej parametrów. Warto natomiast mieć pojęcie, o co pytać, lub na co zwracać uwagę przy wyborze oprawy. A przede wszystkim wiedzieć, że to nie tylko łady klosz, czy żyrandol, ale szereg funkcji, które mogą zaważyć na późniejszym komforcie mieszkańców – podsumowuje specjalista Algra-Król.