13 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Opłacalność rekuperacji. Rachunek ekonomiczny

Rekuperacja nie dopuszcza do marnowania ciepła wytwarzanego na potrzeby Twoich wnętrz. Tradycyjna wentylacja wiąże się z tym, że ogrzane powietrze jest usuwane poza budynek. Co za marnotrawstwo! Ciepło można przecież odzyskać, a tym samym oszczędzić na ogrzewaniu? Ile konkretnie? Jaką ulgę finansową przyniesie Ci rekuperacja? Sprawdź, ile zostanie Ci w kieszeni!

Ile ciepła zatrzymuje rekuperacja?

Rekuperacja to sposób na oszczędność – i to znaczną! Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ogrzewanie pochłania blisko 70% energii potrzebnej wszystkim urządzeniom w domu. Oznacza to, że aż 70% ogółu pieniędzy wydawanych na energię przypada na ogrzewanie.

Jest z czego oszczędzać, zwłaszcza że wiele z tej energii ucieka bezpowrotnie, gdy nie masz rekuperatora. Musisz generować jej więcej i płacić więcej. O ile?

Straty energetyczne w obiektach bez systemu rekuperacji są ogromne – mówi specjalista z firmy YogiCo z Ząbek. – Ciepło ucieka kominem razem z ogrzanym dymem. Uchodzi też przez systemy wentylacyjne, które mają wymieniać zużyte powietrze na świeże. Niestety, razem z dwutlenkiem węgla poza obiekt wydostaje się też energia cieplna. Rekuperacja sprawia, że przy wentylowaniu pozbywamy się tylko nieświeżego powietrza, a ciepło odzyskujemy. Bez niej straty cieplne mogą sięgać nawet 60%.

Duże oszczędności dzięki rekuperacji. Kiedy są możliwe?

Dzięki rekuperacji oszczędności na rachunkach za energię mogą sięgać aż 50%! Wyobrażasz sobie, jak lekkie będzie utrzymanie domu ogrzewanego za połowę obecnej ceny? Sezon grzewczy przestanie Ci się kojarzyć z wydatkami, a zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł wydać na coś ciekawszego niż ogrzewanie.

To, ile dokładnie zaoszczędzisz dzięki systemowi rekuperacji, zależy od wielu czynników. Są to m.in.:

  • metoda ogrzewania,
  • skuteczność termoizolacji budynku,
  • powierzchnia budynku,
  • wysokość kondygnacji,
  • charakterystyka układu wentylacyjnego i skuteczność wentylacji,
  • lokalne warunki pogodowe.

Dokładne szacunki możesz uzyskać po konsultacji ze specjalistą. Nakreśli Ci on, ile pieniędzy zostanie w kieszeni w Twoim przypadku.

Z jakimi kosztami wiąże się rekuperator? Największy wydatek to wykonanie instalacji. Znacznie taniej jest zaplanować ją w powstającym domu, jednak już gotowe obiekty także można wyposażyć w energooszczędną wentylację.

Szacuje się, że dla domu do 100 m2 koszt rekuperacji to ok. 9000 zł. Na tę kwotę składają się: urządzenie, planowanie, materiały do wykonania instalacji, prace monterów, a wreszcie testy i uruchomienie systemu.

Do tego należy doliczyć koszty eksploatacyjne: przeglądy i wymianę filtrów. Zamykają się one w kwocie ok. 500 zł rocznie.

Rekuperator to inwestycja na lata. To, jak szybko Ci się zwróci, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od dotychczasowych wydatków na ogrzewanie i serwisowanie wentylacji. Pamiętaj, że rekuperator to nie tylko niższe rachunki, ale też czyste, świeże, a przy tym ciepłe powietrze bez otwierania okien.