Panele słoneczne
20 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Opłacalność paneli słonecznych do ogrzewania wody w domu

Panele słoneczne od kilkunastu lat cieszą się sporą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Głównym motywem, który skłania użytkowników do montażu instalacji fotowoltaicznej, jest nie tylko troska o środowisko naturalne, ale przede wszystkim chęć obniżenia kosztów. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: czy montaż paneli fotowoltaicznych rzeczywiście się opłaca?

Czym są panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika to technologia, która przetwarza energię słoneczną w energię elektryczną. Pozyskany w ten sposób prąd może być wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych w budynku, a także do ogrzewania wody użytkowej oraz tej, która płynie w instalacjach grzewczych. Jak podkreśla specjalista z firmy Goldsun z Zamościa:

należy pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne nie są jednoznaczne z kolektorami słonecznymi. Mimo że obie technologie wykorzystują do pracy promienie słoneczne, to występują między nimi znaczne różnice w działaniu.

Panele fotowoltaiczne, które można spotkać na dachach domów jednorodzinnych, budynkach użytkowych lub farmach słonecznych występują w dwóch podstawowych rodzajach. Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że różnią się kolorem. Różnice wynikają ze specyfiki materiału wykorzystanego do ich budowy. Do konstrukcji niebieskich paneli został użyty krzem polikrystaliczny. Ten typ charakteryzuje się mniejszą sprawnością oraz niższą odpornością na wysokie temperatury. Panele w kolorze czarnym powstały z dużych monokryształów krzemu. Są znacznie bardziej wydajne i trwałe niż wersja polikrystaliczna.

Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

W Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomogą Ci oszacować, czy wykorzystanie tak zwanej fotowoltaiki do ogrzewania wody w domu jest opłacalne. Aby określić, po jak długim czasie inwestycja w panele słoneczne się zwróci, należy uwzględnić wiele aspektów. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by instalacja została prawidłowo wykonana. Niewłaściwy montaż może być głównym powodem niewłaściwego działania.

Podczas planowania instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę między innymi kąt nachylenia dachu, a także stronę ekspozycji połaci dachowej. Najkorzystniejszą opcją jest ustawienie paneli w stronę południową lub wschodnią. Przyjmuje się, że im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym droższy jest montaż paneli słonecznych. Bardzo istotne dla efektywnego działania systemu jest także to, by dach nie był zacieniony przez drzewa lub inne budynki.

Jeśli planujesz wykorzystanie paneli słonecznych do ogrzewania wody w swoim domu, warto przeanalizować zużycie prądu z ostatnich lat i określić jego koszty. Dowiedz się także, czy Twój urząd lokalny przewiduje dopłaty do montażu instalacji.