okna balkonowe
22 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Okna rozwierne czy przesuwne – jakie wybrać na balkon?

Wśród okien balkonowych największym powodzeniem cieszą się okna rozwierne, czyli klasyczne okna otwierające się na oścież. Do wyboru mamy także okna tarasowe przesuwne, które jak sama nazwa wskazuje, mają przesuwane skrzydła. Na jaki typ okien lepiej się zdecydować i czym kierować się podczas ich wyboru? Przedstawiamy wady i zalety okien rozwiernych i przesuwnych.

Zalety i wady okien balkonowych rozwiernych

Okna balkonowe rozwierne są najbardziej popularnym typem okien. Produkuje się je z różnych surowców, w tym drewna, aluminium czy plastiku. Klienci szczególnie doceniają trwałe i estetyczne rozwierne okna drewniane, które dostępne są w wielu odcieniach, w zależności od rodzaju wykorzystanego drewna.

Okna rozwierne można otwierać na oścież oraz delikatnie uchylać. Jedynym minusem tego rozwiązania jest fakt, iż okna te otwierając się do środka, zajmują przestrzeń. Z tego względu ustawienie w ich pobliżu mebli może być problematyczne.

Zalety i wady okien balkonowych przesuwnych

Okna balkonowe przesuwne zyskują coraz większe grono sympatyków. Uznawane są za konstrukcje nowoczesną i bardzo komfortową w użytkowaniu. Wystarczy lekko je popchnąć, by zaczęły płynnie się rozsuwać. Jak wyjaśnia specjalista firmy Wiktorczyk:

Dzięki systemowi przesuwnemu, który pozwala na poruszanie się skrzydeł po prowadnicach, otwarte okno nie zabiera przestrzeni w salonie ani nie wymaga montażu wysokiego progu, dlatego jest bezpieczne dla dzieci i starszych osób. Ten typ okien pozwala też na bardzo dobre doświetlenie pokoju.

Choć duże przeszklenia wiążą się z koniecznością poświęcenia im nieco większej ilości czasu na umycie, drewniane okna przesuwne prezentują się wyjątkowo elegancko, a przy okazji optycznie powiększają pokój.

Jaki rodzaj okna balkonowego wybrać?

Jeśli zależy nam na jak najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu, wybór okien rozwiernych będzie najkorzystniejszy cenowo. Kiedy z kolei poszukujemy nowoczesnych okien tarasowych o efektownym wyglądzie, wybierzmy okna rozsuwane typu HS lub PSK. Możemy nimi regulować wielkość przejścia, a przy okazji zaoszczędzimy przestrzeń w salonie.