Okna PCV
9 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Okna PCV – za i przeciw

Okna stanowią bardzo ważny element każdego budynku. To dzięki nim do pomieszczeń wpadają promienie słoneczne, oświetlając je. Dodatkowo okna umożliwiają podziwianie pięknych widoków z budynku. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów okien w ostatnich latach są okna PCV. Dlaczego tak często są wybierane? Poznajmy argumenty za i przeciw ich wyborowi.

Główne zalety okien PCV

Okna PCV to okna wykonane z plastiku. Okna plastikowe cechują się niezwykłą funkcjonalnością przy jednocześnie atrakcyjnej cenie. To właśnie dlatego zyskały na popularności w ostatnich latach.

O argumentach za kupnem okien PCV mówi specjalista z firmy prowadzącej sprzedaż oraz montaż okien Bular Plus: Niewątpliwie największą zaletą kupna i montażu okien plastikowych jest łatwość utrzymania ich w niezmiennym stanie technicznym. Okna PCV nie wymagają specjalistycznej oraz regularnej konserwacji. Wystarczy tylko kilka razy w roku przetrzeć ramy okienne wilgotną ścierką, a szyby umyć płynem.

Okna PCV są bardzo odporne na wszelkie zarysowania. Z tego względu często wykorzystuje się je do dużych przeszkleń. Ponadto na szczególną uwagę zasługuje fakt, że okna plastikowe cechują się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Oznacza to, że okna PCV ułatwiają utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach bez konieczności dodatkowego dogrzewania. To z kolei sprawia, że koszty związane z ogrzewaniem budynku będą niższe.

Słabsze strony okien PCV

Oczywiście istnieją również pewne argumenty przeciw wyborowi okien PCV. Do głównych należy fakt, że są podatne na promienie słoneczne. Oznacza to, że ich kolor z czasem może ulec zmianie i odbarwieniu. Jeśli okno plastikowe zostanie zarysowane, nie ma możliwości jego naprawy, jak w przypadku okien drewnianych.

Warto mieć na uwadze, że okna plastikowe powinny być montowane tylko w pomieszczeniach o dobrej cyrkulacji i wentylacji, ponieważ są bardzo szczelne i często dochodzi do osadzania się nadmiernej pary wodnej na szybach.

Może się również zdarzyć, że niektóre modele okien ulegają odkształceniu i mogą skrzypieć podczas używania.

Czy warto zdecydować się na okna PCV?

Okna plastikowe to funkcjonalne oraz ekonomiczne rozwiązanie. Jednak niektórzy uważają je za mniej eleganckie w porównaniu do drewnianych. Mimo tego okna plastikowe dostępne są w różnorodnych kształtach oraz kolorach.

Można również zdecydować się na specjalną okleinę, która będzie imitować drewno. Z kolei problem osadzania się pary wodnej w przypadku braku dobrej wentylacji można rozwiązać montując nawiewniki umożliwiające wymianę powierza.