okna
16 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Okna PCV, drewniane i aluminiowe – porównanie

Wybór właściwych okien wpływa nie tylko na wygodę ich użytkowania, lecz również na parametry związane z oszczędnością energii potrzebnej do ogrzania lub schłodzenia domu. Na rynku można znaleźć okna wykonane z różnych materiałów – tworzywa sztucznego, czyli popularnego PCV, a także z aluminium oraz drewna. Każdy z nich ma swoje mocne strony i sprawia, że poszczególne rodzaje okien zapewniają nieco inne korzyści.

Najważniejsze parametry okien

Okna montowane w budynkach jednorodzinnych czy mieszkaniach to potencjalne miejsca utraty bardzo dużej ilości ciepła. Wybór stolarki okiennej do domu wymaga więc znalezienia takich rozwiązań, które gwarantują możliwie niski współczynnik przenikania ciepła (Uw), który jest podawany zarówno dla całego okna, jak i samej ramy (Uf) oraz szyby zespolonej (Ug). Poza przenikaniem ciepła ważna jest także szczelność okien. W przypadku, gdy dom jest wyposażony jedynie w wentylację grawitacyjną, okna powinny dawać możliwość zainstalowania nawiewników lub być w nie od razu wyposażone. Warto także brać pod uwagę to, czy okna dobrze chronią przed hałasem, zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej drodze lub ulicy. W takiej sytuacji powinniśmy wybrać okna o współczynniku RA1. Wybierając okna do domu, warto też zastanowić się nad ich trwałością i wytrzymałością. Im większe przeszklenia, tym ważniejsza jest odporność na obciążenie wiatrem i wodoszczelność.

Okna z tworzywa, aluminium czy drewna?

Okna PCV to rozwiązanie, które jest najczęściej wybierane. Okna z tworzywa są zbudowane w taki sposób, że w profilu plastikowym, z którego zrobione są ramy, wyodrębniono specjalne komory wypełnione powietrzem. Im jest ich więcej, tym okno lepiej utrzymuje ciepło. Wielką zaletą okien z tworzywa jest to, że są stosunkowo trwałe, estetyczne, a przy tym łatwo utrzymać je w czystości. Czynnikiem, który przyciąga klientów, jest też ich atrakcyjna cena i duża dostępność.

Okna aluminiowe są równie ciepłe co okna plastikowe, ponieważ w ich strukturze są umieszczane specjalne elementy z tworzywa, które stanowią dobrą izolację cieplną. Wielką zaletą okien aluminiowych jest ich duża sztywność. Bardzo chętnie są więc wybierane tam, gdzie potrzebna jest duża powierzchnia przeszklenia. Stolarka aluminiowa sprawdza się na przeszklonych tarasach, w oknach dachowych, ogrodach zimowych oraz domach energooszczędnych, które wymagają stosowania od strony południowej możliwie dużych okien. Wadą okien aluminiowych jest wyższa cena.

Okna drewniane są bardzo cenione za wykorzystywanie naturalnych materiałów. Wyglądają bardzo efektownie i chętnie są wybierane do wszystkich prestiżowych budynków. Zaletą okien drewnianych jest ich duża wytrzymałość i dobre właściwości izolacyjne. Tym, co wyróżnia okna drewniane, jest możliwość łatwej renowacji oraz pomalowania na dowolnie wybrany kolor. Ze względu na wykonanie z połączonych elementów o różnym układzie słojów, okna drewniane są odporne na zmianę kształtu, wilgoć i obciążenia mechaniczne.

Każdy, kto zastanawia się nad tym, na jaki rodzaj okien ma się zdecydować, powinien zastanowić się nad tym, jakie cechy są dla niego najbardziej istotne – mówi przedstawiciel firmy SFEFANKOWSCY, która zajmuje się m.in. sprzedażą okien renomowanych producentów. W przypadku, gdy najważniejsza jest cena, warto rozważyć zakup okien plastikowych. Do domu, gdzie okna mają być duże, lepsze okażą się ramy zrobione z aluminium. Jeśli szukamy rozwiązania, które będzie przede wszystkim eleganckie i trwałe przyjrzyjmy się bliżej oknom drewnianym – dodaje specjalista.