okna-montaz
6 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Okna i rolety dla domu – zasady doboru

Okna domu pełnią wiele istotnych funkcji praktycznych, ale jednocześnie stanowią ozdobę zarówno elewacji, jak i samych wnętrz. Dobrze wybrane okna pomogą ci optymalnie doświetlić wnętrza, będą także chroniły przed uciekaniem ciepła na zewnątrz. Z kolei rolety i żaluzje pomogą ci zacienić pomieszczenia latem, gdy ostre słońce prowadzi do zbyt mocnego nagrzewania wnętrz.

Stolarka okienna i rolety dla domu

Wybierając okna i rolety dla domu warto kierować się zarówno ich przyszłą funkcjonalnością, jak i estetyką. Obecnie na rynku dostępne są okna na profilach z PCV, aluminium i drewna, a każde z tych rozwiązań cechuje się wyjątkowym zestawem zalet – zauważa nasz rozmówca z firmy MERCURY w Szczecinie.

Również oferta rolet jest współcześnie bardzo szeroka, toteż każdy bez trudu może znaleźć propozycję odpowiednią dla siebie. Rolety wewnętrzne stanowią piękne dopełnienie wystroju wnętrz i są bardzo proste w obsłudze, natomiast rolety zewnętrzne są świetnym dopełnieniem systemów antywłamaniowych dla domu.

Zalety różnych rodzajów okien

Od kilkunastu lat największą popularnością w Polsce cieszą się okna na profilach z PCV. Przyczyn ich sukcesu rynkowego jest wiele. Po pierwsze zapewniają one znacznie lepszą izolację termiczną, niż okna drewniane starego typu. Po drugie, są bardzo łatwe w obsłudze i pielęgnacji. Po trzecie, okna PCV są stosunkowo niedrogie.

Nieco bardziej kosztowną opcją jest wybór okien na ramach drewnianych. Nowoczesne okna z drewna w niczym nie przypominają starych, nieszczelnych i niewygodnych okien skrzynkowych. Nowe okna drewniane obsługiwane są równie sprawnie, co okna z PCV, przy czym zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Do ich niezaprzeczalnych zalet należy uroda, wynikająca z zastosowania naturalnego surowca.

Dla domów, w których planujemy bardzo duże przeszklenia, najlepszą opcją są okna aluminiowe. Profile z aluminium charakteryzują się świetną sztywnością i są niezwykle trwałe, dlatego pozwalają udźwignąć szyby o znacznie większych powierzchniach, niż ich odpowiedniki z PCV lub drewna.

Jakie rolety do domu?

We współczesnych domach coraz rzadziej spotykamy się z klasycznymi firanami i zasłonami. Ich miejsce zajmują łatwiejsze w utrzymaniu w czystości żaluzje i rolety.

Jeżeli przesłona okna ma służyć przede wszystkim do zacieniania pomieszczenia i odgradzania się od ciekawskich spojrzeń z zewnątrz, a jednocześnie ma stanowić ozdobę wnętrza, warto zdecydować się na roletę wewnętrzną, wykonaną z materiału. Takie rolety dostępne są w szerokiej palecie kolorów, dzięki czemu mogą stać się ważnym elementem dekoracyjnym.

Z kolei w przypadku okien parterowych warto wziąć pod uwagę wybór rolet zewnętrznych. Takie rolety zabezpieczą twój dom nie tylko przed słońcem, ale także będą tworzyły dodatkową barierę dla ewentualnych włamywaczy. Rolety zewnętrzne, zbudowane z warstwowych paneli, pomagają też w utrzymaniu komfortowej temperatury w domu jesienią i zimą.

Zatem wybierając okna i rolety dla domu warto kierować się przede wszystkim swoimi oczekiwaniami i potrzebami. Przed podjęciem decyzji zastanów się, czy zależy ci przede wszystkim na funkcjonalności i niskiej cenie, dobrych właściwościach termicznych, czy wysokiej estetyce okien. Pamiętaj też, że wybierając dobrego dostawcę, nie musisz rezygnować z żadnej z tych zalet.