nawiewniki
16 lutego 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Okienna wentylacja kontrolowana – znaczenie nawiewników

Dlaczego zbyt duża szczelność całego domu nie jest wcale atutem? Dlaczego wentylacja jest tak ważna? Co to są nawiewniki okienne i dlaczego się je stosuje?

Znaczenie wentylacji

Rozwój techniki budowlanej, w tym także technologii produkcji okien sprawił, że nasze domy stały się szczelne jak nigdy wcześniej. W efekcie, choć wydawać by się mogło, że taki stan rzeczy jest czymś pozytywnym, pojawił się problem z… wentylacją. Jej brak oznacza brak świeżego powietrza, narażanie się na wdychanie toksycznych substancji emitowanych przez materiały budowlane, meble, dywany itp. Kolejne zagrożenie, które ujawnia się w słabo lub nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach związane jest z rozwojem grzybów, pleśni i innych czynników powodujących alergie oraz schorzenia dróg oddechowych. Skrajnym i niestety nierzadkim efektem złej wentylacji jest zaczadzenie.

Wentylacja grawitacyjna do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje powietrza pobieranego z zewnątrz. Dawniej było to prostsze, ponieważ wentylacja „zasysała” powietrze dzięki istnieniu różnego rodzaju szpar i szczelin. Obecnie budowane domy są wyjątkowo szczelne, dlatego musimy sami zadbać o wsparcie funkcjonowania naszej wentylacji. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest montaż specjalnych nawiewników.

Znaczenie nawiewników

Nawiewniki to urządzenia montowane na oknach lub ścianach. Umieszczenie nawiewnika na oknie sprawia, że wpuszczamy do pomieszczenia świeże powietrze, zaś samo okno pozostaje zamknięte (nie ma więc obaw o utratę jego własności antywłamaniowych).

Dopływ powietrza do mieszkania zależy od rodzaju nawiewnika. Najprostsze z nich ustawiane są w ustalanej pozycji i pobierają stałą dawkę powietrza. Bardziej zaawansowane urządzenia regulują wielkość przepływu w zależności od różnicy ciśnienia powietrza panującego wewnątrz i na zewnątrz danego pomieszczenia. Jednym z najciekawszych typów nawiewników są tzw. nawiewniki higrosterowane. Regulacja opiera się tutaj na pomiarze wilgotności powietrza. Im jest ona wyższa, a więc wzrasta np. ryzyko rozwoju grzybów chorobotwórczych w pomieszczeniu, tym więcej powietrza zostaje wpuszczone do środka.

Szczegółowe informacje na temat nawiewników znajdziecie m.in. na stronie firmy MKS z Wrocławia, która w swojej ofercie posiada bardzo duży wybór różnego typu nawiewników.