3 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Ogrzewanie podłogowe wewnątrz i przeciwoblodzeniowe na zewnątrz. Jak to działa?

Marzy Ci cię zawsze przyjemna temperatura w pomieszczeniu oraz ciepła podłoga?
A może irytują cię wiecznie oblodzone schody i podjazd do domu? W takim razie powinieneś przyjrzeć się rozwiązaniu, jakim jest ogrzewanie podłogowe i przeciwoblodzeniowe. Ich montaż oznacza znacznie większy komfort dla mieszkańców domu. W jaki sposób działają te nowoczesne instalacje?

Zasada działania ogrzewania podłogowego

System ogrzewania podłogowego może zostać zrealizowany przy użyciu mat, folii lub kabli grzejnych. Jest to znakomita alternatywa dla ogrzewania wodnego – ich instalacja jest dużo prostsza, a sam system jest wydajniejszy.

Maty grzejne montuje się pod terakotą lub kamieniem. Można także zainstalować je na starej terakocie czy na posadzce betonowej. Są bardzo cienkie, dlatego ich instalacja nie powoduje podniesienia poziomu podłogi. Zasila je energia elektryczna, a wytwarzające się ciepło  równomiernie ogrzewa całą powierzchnię.

Podobnie działają folie grzewcze, których grubość jest jeszcze mniejsza. Podstawę folii grzejnej stanowi folia poliestrowa, w której zatopiony jest element grzejny w postaci pasków z homogenicznego grafitu.  Folie możemy stosować zarówno do paneli drewnianych jak i paneli laminowanych. Ze względu na swoją budowę i minimalną grubość około 0,4 mm, stanowi wyjątkowy i super cienki system ogrzewania podłogowego

Systemy te są sterowane za pomocą termostatu, który współpracuje z czujnikiem temperatury. Modele termostatów z możliwością programowania zapewniają, że można ustawić instalację tak, aby nagrzewała pomieszczenia w  wybranych godzinach, dniach tygodnia lub zupełnie indywidualnie.

Ogrzewanie podłogowe pozwala zapewnić w całym domu odpowiednią temperaturę. Przez zastosowanie paneli czy drewnianych desek o optymalnej przenikalności ciepła można łatwo i energooszczędnie ogrzać dom. Wystarczy pamiętać o tym, aby nie kłaść na takiej podłodze grubych dywanów czy chodników, które utrudnią przepływ ciepła – mówi specjalista z firmy TOM-EL.

Jak działa ogrzewanie przeciwoblodzeniowe na zewnątrz?

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe można zmontować na podjeździe, na schodach zewnętrznych, ale także na dachu czy w rynnach. Polecanym rozwiązaniem jest ogrzewanie rur z wodą w celu zapobiegania ich zamarzaniu.

System ogrzewania przeciwoblodzeniowego wykorzystuje elektryczne przewody grzejne. Do ogrzewania rynien i rur można wykorzystać kable rezystancyjne lub kable samoregulujące. Przewód samoregulujący może mieć różną moc na poszczególnych odcinkach. W praktyce oznacza to, że może on ogrzewać powierzchnie tylko w tych miejscach, które faktycznie tego potrzebują – na przykład pokrytych śniegiem lub lodem. Natomiast kabel rezystancyjny ma stałą moc na całej swojej długości.

Ogrzewaniem sterujemy za pomocą regulatorów z czujnikami temperatury lub temperatury i wilgoci. System zostaje włączony, kiedy temperatura lub wilgotność i temperatura osiągną odpowiedni poziom.

Podjazdy, chodniki czy tarasy mogą być również ogrzewane przez maty elektryczne. Można montować je na całej ich powierzchni lub tylko w wybranych częściach – na przykład pod samochodem. Maty grzewcze również są sterowane automatycznie.