podłoga
23 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego to się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, kiedy ogrzewanie grzejnikowe nie do końca nas satysfakcjonuje. Czy jeżeli chcemy mieć ciepły dom, jest to dobra alternatywa? Tak, z zastosowaniem tego rodzaju ogrzewania wiąże się wiele korzyści. Do tego, dzisiaj jest to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na zapewnienie odpowiedniej temperatury we wnętrzach naszego gniazdka.

 Czym charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest to system grzewczy, służący ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych. Tak samo jak grzejniki, podłogówkę można podłączyć do centralnego ogrzewania. Instalacji nie trzeba wykonywać na terenie całego domu. Możemy zlecić fachowcom montaż ogrzewania tylko w wybranych pomieszczeniach.

Wykonuje się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego:

  • Elektryczne – mające postać kabli grzewczych,
  • Wodne – w postaci rur, w których płynie woda. W tym przypadku ogrzewanie często nazywane jest ogrzewanie niskotemperaturowym, ponieważ woda osiąga maksymalnie 60 stopni C. Rury można zabudować na dwa sposoby:
  • Metoda mokra – przy zalaniu rur w posadzce,
  • Metoda sucha – kiedy rury są przykryte płytami.

Metoda mokra a sucha – którą wybrać?

Przy wodnym ogrzewaniu podłogowym zwykle wykorzystuje się metodę mokrą. Dlaczego? Ogrzewanie elektryczne jest komfortowe, ale tylko w przypadku niewielkich pomieszczeń. Zalewając rury w posadzce, można wygodnie rozłożyć instalację na całej powierzchni budynku.

Kiedy warto zdecydować się na metodę suchą? Na to pytanie odpowie właściciel firmy Intelplast z Wrocławia, zajmującej się montażem instalacji przemysłowych:

Metoda sucha doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie względy konstrukcyjne nie pozwalają zastosować metody mokrej. Czasami możliwe jest tylko przykrycie rur płytami – nie musimy się obawiać, i tak będą niewidoczne. Rodzaj podłogi nie ma większego znaczenia. Ważniejszy jest sam rozstaw rur. Jedynie drewno nakłada na nas inne wymagania – tutaj konieczne jest zwiększenie gęstości układania instalacji.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest bez wątpienia opłacalną inwestycją. Aby przekonać się do takiego rozwiązania, wystarczy poznać zalety, jakie się z nim wiążą:

  • Do skutecznego ogrzewania pomieszczeń wystarczy 40 stopni C. Ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całej instalacji, zapewniając komfort cieplny w całym budynku,
  • Możliwość poczynienia oszczędności na ogrzewaniu – szybko przekonamy się, że koszty poniesione na instalację zaczynają nam się zwracać. Pamiętajmy o dobrej izolacji, która eliminuje straty ciepła,
  • Ogrzewanie podłogowe eliminuje problem kurzu i pyłków. Z tego względu jest do doskonałe rozwiązanie dla alergików,
  • Łatwość instalacji, pod warunkiem wykonywania jej w trakcie budowy domu,
  • Ciepła podłoga, po której przyjemnie chodzi się boso. Do tego, kiedy ją umyjemy, bardzo szybko wysycha,
  • Estetyka instalacji – grzejniki nie szpecą naszych ścian.