2 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Ogrzewanie domu powietrznymi pompami ciepła. Czy to się opłaca?

Brak konieczności obsługi urządzenia ogrzewającego dom wiąże się z wygodą oraz zmniejszoną liczbą obowiązków koniecznych do wykonania przez jego właścicieli. Urządzeniami grzewczymi, które nie angażują człowieka w proces ogrzewania domu są między innymi pompy powietrza. Przekonaj się, dlaczego warto wykorzystać te urządzenia na terenie własnej posesji i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej.

Dlaczego ogrzewanie pompą ciepła może być korzystnym rozwiązaniem?

Podjęcie decyzji o zamontowaniu na terenie posesji pompy ciepła, mimo możliwości otrzymania licznych korzyści może opóźniać się ze względu na wysoką cenę instalacji, która wynosi około 30 tysięcy złotych wraz z jej montażem.  Warto jednak pamiętać, że inwestycja ta kilka lat później może się zwrócić, ze względu na wzrost cen paliw, którymi musielibyśmy się posiłkować się przy innych typach ogrzewania, między innymi w kotłach na olej opałowy. Warto pamiętać, że pompy ciepła są zazwyczaj wykorzystywane na posesjach, których właściciele nie mają dostępu do ogrzewania gazem ziemnym. Popularność tego rozwiązania związana jest także z pozytywnym wpływem pomp powietrza na środowisko. Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę Instal System:

Pompy powietrzne tylko w niewielkim stopniu korzystają z energii nieodnawialnej. Zasilanie pochodzące z tradycyjnie uzyskiwanego prądu wynosi w granicach 25-30%.

Instalacja pomp powietrznych jest korzystna także dla osób, które posiadają już urządzony ogród lub dom, ponieważ nie wymaga ona przeprowadzania kosztownych prac ziemnych. Ponadto, w ramach programu “Czyste Powietrze” możemy starać się o dofinansowanie nawet do 90% poniesionych kosztów na modernizację kotłowni, zastępując np. stary kocioł węglowy powietrzną pompą ciepła.

W jaki sposób należy dobrać moc pompy ciepła?

W związku z tym, że temperatura powietrza w ciągu roku może zmieniać się od nawet -20 stopni Celsjusza do blisko 30 stopni na plusie, dobierając pompę ciepła, należy odnieść jej charakterystykę do przedziałów, w których waha się temperatura w danym miejscu. Pod uwagę powinno brać się jednak jedynie przedział temperatury panującej na zewnątrz w sezonie grzewczym. Dobór mocy pompy do najniższej temperatury może spowodować przewymiarowanie, co z kolei niekorzystnie wpłynie na optymalną pracę pompy. Warto pamiętać, że prawidłowo dobrana pompa powietrzna powinna pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepło w 100%. Jeśli występuje okres podwyższonego zapotrzebowania na ciepło, pompa jest wspomagana grzałką elektryczną albo systemem kominkowym, co sprawia, że nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, ciepła w budynku z pewnością nie zabraknie. Warto pamiętać, że prawidłowo działająca pompa powietrzna dostarcza  więcej ciepła, niż zużywa prądu. Pompy ciepła mogą współpracować także z instalacjami fotowoltaicznymi, co dodatkowo obniża koszty eksploatacji takich rozwiązań.