ogrzewanie domu pompa ciepla
7 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Ogrzewanie domu pompą ciepła – kiedy to się opłaca?

Wyróżnia się kilka sposobów ogrzewania domu. Należy do nich między innymi ogrzewanie gazowe, na paliwa stałe, olejowe i energią elektryczną. Do wyboru są też alternatywne źródła grzewcze, czego przykładem są pompy ciepła. W dzisiejszym tekście opowiemy nieco o systemach grzewczych opartych na pompie. Sprawdź, na czym polega ich funkcjonowanie i czy korzystanie z nich jest opłacalne.

Jak działa pompa ciepła i jakie są rodzaje tego typu urządzeń?

Choć obecnie wyróżnić można liczne sposoby na ogrzewanie domu, zastosowanie pomp ciepła cieszy się szczególnym uznaniem. Urządzenia te zaliczane są do alternatywnych źródeł ciepła. Zadaniem pomp ciepła jest pobieranie energii poprzez odpowiednie wykorzystywanie ciepła skumulowanego w gruncie, wodzie i w powietrzu. Pompa przepompowuje ciepło pochodzące z natury do właściwego odbiornika. W ten sposób dom i woda, która jest w nim wykorzystywana, mogą mieć odpowiednią temperaturę.

W związku z tym, z jakich dokładnie źródeł czerpane jest ciepło podczas wykorzystywania nowoczesnej pompy ciepła, wyróżnia się trzy rodzaje takich urządzeń. Warto przy tym zauważyć, że poszczególni sprzedawcy pomp, tacy jak firma Zetem ze Świerklańca zajmująca się sprzedażą instalacji grzewczych, mogą oferować odmienne urządzenia – w każdym razie mieszczące się w ogólnych kategoriach. Wymienić można trzy rodzaje pomp ciepła:

  • powietrzne,
  • gruntowe,
  • wodne.

Powietrzne pompy ciepła działają na podstawie ciepła pobieranego z powietrza. Są najtańsze spośród wymiennych i cechuje je najmniejsza inwazyjność. Z kolei gruntowe pompy ciepła uznawane są za najbardziej efektywne. Występują w wariancie z wymiennikiem poziomym i pionowym. Wodne pompy ciepła idealnie sprawdzają się w budynkach, w których występuje duże zapotrzebowanie na ciepło, ale nie tylko. Do ich funkcjonowania potrzebne są dwie studnie głębinowe: czerpana i zrzutowa.

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła jest drogie?

System ogrzewania domu, który bazuje na pracy pompy ciepła, uznawany jest za najtańsze ogrzewanie. W porównaniu z ogrzewaniem gazowym rocznie można zaoszczędzić kilkaset złotych, czasami nawet kilka tysięcy. Niestety instalacja pompy ciepła wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Szacuje się, że całkowity koszt takiej inwestycji wynosi najmniej ok. 25000 zł, do ok. 45000 zł. Jeśli jednak zastosowane zostanie wysokiej jakości urządzenie, a montaż zostanie przeprowadzony w prawidłowy sposób, podany koszt instalacji zwróci się w ciągu kilku lat.