ogrodzenie posesji
20 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Ogrodzenie jako element zabezpieczenia posesji

W Polsce ogrodzenia okalające posesje są właściwie standardem – i nie mówimy tu o parkanach symbolicznie oddzielających od siebie działki, a o ogrodzeniach z prawdziwego zdarzenia. Szczególnie gdy planujemy budowę domu na wybranej już działce, w projekcie od razu uwzględniamy ogrodzenie, które ma stanowić nie tylko separację, a najważniejszy element zabezpieczenia posesji.

Ogrodzenie z prawdziwego zdarzenia w kontekście podstawowych przepisów

Na początek warto wspomnieć, co obowiązujące w Polsce Prawo budowlane mówi na temat wznoszenia ogrodzenia wokół posesji. Otóż jeśli ogrodzenie nie przekracza 2,2 m i nie jest murem oporowym, możemy je postawić bez ubiegania się o jakiekolwiek pozwolenia. Warunek: ogrodzenie musi być postawione w obrębie działki w całości, a więc nawet fragment podmurówki nie może być przesunięty na teren działki sąsiada. Przed budową ogrodzenia należy jednak sprawdzić, czy aby na przykład gmina nie planuje poszerzenia drogi w danym miejscu – wówczas lepiej od razu cofnąć ogrodzenie, by później nie musieć go przebudowywać i ponosić dodatkowych kosztów. Jak mówią nam przedstawiciele firmy TS-KONCEPT z województwa lubelskiego,  kompleksowa budowa domów od podstaw ma to na swojej uwadze.

Jeśli planujemy budowę ogrodzenia wyższego niż limit założony w Prawie budowlanym, konieczne będzie pozyskanie pozwolenia na tę budowę.

Wybór materiału do budowy ogrodzenia. Ogrodzenie pełne, czy ażurowe?

Kiedy wybieramy materiał do budowy ogrodzenia naszej posesji, interesuje nas nie tylko funkcjonalność – bardzo ważna jest też estetyka. Zasadniczo wyróżniamy cztery główne typy ogrodzeń. To ogrodzenia drewniane, metalowe, murowane i wykonywane z betonowych prefabrykatów. W aspekcie ochrony antywłamaniowej znacznie lepiej sięgać po solidniejsze konstrukcje jednak w tym punkcie często stajemy przed dylematem: ogrodzenie pełne, czy ażurowe? – Teoretycznie ogrodzenie pełne to większe bezpieczeństwo, ale w praktyce czy np. stalowe, kute ogrodzenie ażurowe osadzone na słupkach o wysokości 3 m nie daje nam takiego samego zabezpieczenia, jak ogrodzenie pełne, murowane, o takiej samej wysokości? – Tak właśnie jest, bo przecież potencjalny włamywacz będzie miał taki sam problem z przeskoczeniem obu, a pomiędzy elementami ogrodzenia stalowego, tak czy siak, się nie przedostanie. To zatem kwestia naszego poczucia estetyki i tego, czy chcemy całkowicie oddzielić naszą prywatną przestrzeń od tego, co jest na zewnątrz.

Nowoczesne zabezpieczenia posesji – alarmy

Budowa nowoczesnych domów w kontekście zabezpieczenia posesji i ogrodzeń to też alarmy, monitoringi, fachowe instalacje, które nas chronią. Jeśli ze względu na estetykę bardziej odpowiadałoby nam delikatne ogrodzenie, ale boimy się o bezpieczeństwo – zaprojektujmy również system alarmowy już na etapie tworzenia koncepcji domu.