ogrod zimowy
1 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Ogród zimowy jako przedłużenie strefy mieszkalnej

Osobno wydzielone i przeszklone pomieszczenie, z którego widać okolicę jest charakterystyczne dla wielu hoteli i restauracji. Tym innowacyjnym rozwiązaniem jest ogród zimowy, który można spotkać również w domach mieszkalnych. Wyjaśniamy, w jaki sposób można korzystać z ogrodu zimowego na własnej działce oraz jakie systemy sprawiają, że jest funkcjonalny przez cały rok.

Jakie zastosowanie ma ogród zimowy?

Domownicy najczęściej decydują się na stworzenie z ogrodu zimowego miejsca do odpoczynku, w którym zimą lub latem relaksują się w towarzystwie zielonych roślin. Wówczas ogród zimowy pełni funkcję dodatkowego salonu lub oazy, przeznaczonego wyłącznie do wyciszenia się lub medytacji.

Ogród zimowy to również doskonałe pomieszczenie do uprawy roślin. Specjalnie instalowane systemy pozwalają na hodowlę egzotycznych okazów, które z natury nie są przystosowane do przebywania w mroźnych warunkach. W ogrodzie zimowym nawet zimą będą miały doskonały klimat do rozwoju.

Jako przedłużenie strefy mieszkalnej ogród zimowy sprawdzi się jako sala do organizacji przyjęć lub spotkań w rodzinnym gronie. Możliwość ujrzenia z każdej strony pobliskiej okolicy daje wrażenie nieograniczoności, którym można zachwycać się z najbliższymi.

O funkcjonalności ogrodu zimowego wypowiada się specjalista producenta stolarki aluminiowej MESAL:

-Aby ogród zimowy był funkcjonalny, niezbędna jest instalacja systemów zadaszeń. To bardzo ważne, aby z ogrodu zimowego można było korzystać zarówno latem, jak i zimą, a rośliny tam uprawiane miały odpowiednie warunki do rozwoju.

Systemy decydujące o funkcjonalności ogrodu zimowego

Podczas codziennego użytkowania ogrodu zimowego oraz w sytuacji, gdy rozwijają się tam rośliny egzotyczne, sprawdzą się systemy o wysokiej izolacji termicznej oraz z dużym dostępem do światła. Tym sposobem nawet zimą temperatura w ogrodzie zimowym będzie na tyle wysoka, że dodatkowe źródło ciepła nie będzie potrzebne.

Dostęp do światła zapewniają przeszklone ściany, a także systemy okienno – drzwiowe, w których szyba jest jednocześnie drzwiami wejściowo – wyjściowymi. To innowacyjne rozwiązanie, które nie ogranicza dostępu światła, a jednocześnie zapewnia kompleksową funkcjonalność.

Gdzie umieścić ogród zimowy?

Jeśli wielkość działki umożliwia dobudowanie ogrodu zimowego, ze strony wielu klientów pada pytanie, czy warto wziąć pod uwagę jego położenie. Niewątpliwie jest ono bardzo ważne, ale w przypadku każdego kierunku świata ma swoje wady oraz zalety:

  • Strona północna – w ogrodzie zimowym umiejscowionym od strony północnej światło będzie rozproszone, a pomieszczenie nie nadmiernie nagrzane. Dla roślin cieniolubnych będzie doskonałym miejscem do rozwoju, jednakże w okresie zimowym koszty ogrzewania mogą być wyższe niż w przypadku innych pomieszczeń.
  • Strona południowa – najcieplejsza strona, która dostarczy dużo światła i ciepła pomieszczeniu. Dzięki umiejscowieniu tam ogrodu zimowego nie trzeba martwić się o wysokie koszty ogrzewania. Latem tak duża ilość ciepła może jednak zaszkodzić roślinom oraz przypalać ich delikatne liście. Rozwiązaniem na to jest zacienianie szyb oraz częste wietrzenie.
  • Strona wschodnia – określana jako uniwersalna, ponieważ rano pomieszczenie będzie się nagrzewało, natomiast popołudniu znajdzie się w przyjemnym cieniu. Latem ogród zimowy nie będzie się przegrzewał, a takie warunki będą doskonałe do uprawy roślin.
  • Strona zachodnia – ma podobne właściwości do strony wschodniej, jednakże w jej przypadku popołudniowe promienie słońca dostarczają o wiele więcej ciepła. W okresie letnim może być więc konieczne dodatkowe zacienianie ogrodu.