autokosiarka koszenie trawy
15 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Odpoczynek w czasie pracy, czyli kilka słów o zaletach kosiarek automatycznych

Regularne koszenie trawy jest niezbędne, aby działka zawsze wyglądała estetycznie i wyróżniała się nienaganną kondycją. Nawet niewielkie trawniki wymagają systematycznego przycinania, które wpływa również na prawidłowy rozwój zieleni. Dla wielu osób koszenie trawy jest jednak męczące, a przede wszystkim czasochłonne. Z tego powodu jednym z lepszych rozwiązań jest inwestycja w kosiarkę automatyczną. Sprawdźmy, jak działa i jakie są jej zalety.

W jaki sposób działają kosiarki automatyczne?

Kosiarki automatyczne, nazywane również robotami koszącymi, to niewielkie urządzenia, których zadaniem jest ścinanie trawy bez udziału człowieka.  Pracują dzięki wydajnym silnikom elektrycznym, który napędza nóż i kółka maszyny.

Aby kosiarka mogła działać, konieczne jest rozłożenie na posesji specjalnych przewodów, bezpośrednio pod trawą lub powierzchnią gleby. Robot koszący ma wbudowane czujniki, dzięki którym nie wyjedzie poza teren wydzielony przez przewody. Dzięki temu kosiarka może ścinać trawę dokładnie na powierzchni, jakiej życzy sobie użytkownik. Przewody rozkłada się, zaczynając od stacji dokującej, a inaczej – ładowania.

Specjaliści z firmy KSYLON wyjaśniają:

Stacja dokująca jest punktem na działce, do którego kosiarka wraca po zakończeniu pracy. Na niej odbywa się ładowanie urządzenia. Z tego powodu do stacji podłączony jest również przewód zasilający.

Do zadań właściciela kosiarki automatycznej należy jedynie wytyczenie granic przycinania i uruchomienie maszyny. Wiele robotów posiada liczne funkcje dodatkowe, takie jak ochrona przed deszczem, alarm lub mapowanie terenu.

Dlaczego warto zainwestować w kosiarkę automatyczną?

Korzystanie z automatycznej kosiarki to przede wszystkim oszczędność czasu. Właściciel posesji, podczas koszenia trawy, może spędzić czas z rodziną, wykonać inne prace lub odpocząć. Robot koszący ułatwi pracę również ogrodnikowi, który może zająć się strzyżeniem żywopłotu lub porządkowaniem działki.

Koszenie trawy robotem sprawia, że trawnik jest równo i estetycznie przycięty, co nie zawsze udaje się osiągnąć tradycyjną kosiarką. Ważne jest jednak, aby do długości i twardości roślin dobrać odpowiednie ostrza. Kosiarki automatyczne mogą mieć stałe noże tnące lub niewielkie, zdejmowane nożyki. Niektóre urządzenia są wyposażone również w kosz, który na bieżąco zbiera trawę.

Kolejną zaletą automatycznych kosiarek jest bardzo łatwy montaż i konserwacja. W przypadku awarii można udać się do jednego z wielu serwisów, a części do tych urządzeń są ogólnodostępne. Warto dodać, że roboty koszące mają szereg zabezpieczeń, nie tylko przed kradzieżą, ale również zderzeniem z człowiekiem, zwierzęciem lub drzewem.