12 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Odmiany traw ozdobnych idealne do ogrodu

Marzysz o pięknym ogrodzie? Zwykła, nawet równiutko skoszona trawa nie cieszy już Twojego oka jak kiedyś? Z pomocą przychodzą dystrybutorzy traw ozdobnych idealnych do przydomowego ogródka. Obecnie dodatek ten jest niemal must-have właścicieli zielonych kącików. Są doskonałym tłem dla innych roślin ozdobnych. Jakie odmiany traw sprawdzają się najlepiej? Poznaj opinie ekspertów.

Popularne trawy ozdobne do ogrodu 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów traw ozdobnych do ogrodu. W zależności od odmiany są stosowane w różnych stylach, zaczynając od ogrodów wiejskich, poprzez angielskie, orientalne, aż na formalnych skończywszy. Możliwości na stworzenie pięknych kompozycji w ogrodzie jest wiele, a do najpopularniejszych obecnie odmian traw ozdobnych należą:

  • trawa pampasowa,
  • miskant chiński,
  • rozplenica japońska,
  • kostrzewa sina,
  • proso rózgowate.

Trawa pampasowa tworzy rozłożyste kępy. Powinno się ją sadzić pojedynczo w wyeksponowanym miejscu. Wymaga ciepłego i dobrze nasłonecznionego środowiska oraz wilgotnych, żyznych gleb. Trawa pampasowa nie lubi przesadzania.

Miskant chiński to trawa o jasnozielonych liściach i srebrnoszarych kwiatach. Idealnie sprawdza się jako ozdoba oczka wodnego. Najlepiej sadzić go w nasłonecznionym miejscu i na  gliniastym podłożu.

Rozplenica japońska dobrze prezentuje się w rabatach. Jest to roślina wymagająca, która nie lubi wiatru. Dlatego też należy sadzić ją w ciepłych i osłoniętych miejscach.

Kostrzewa sina natomiast nadaje się na skalniaki i rabaty. Można ją sadzić nawet w glebach ubogich w składniki pokarmowe.

Proso rózgowate charakteryzuje się zmieniającymi barwę liśćmi wraz z nadejściem jesieni. Nie lubi wiatru i zimna. Wymaga za to uprawy na żyznych glebach.

Jak dbać o trawy ozdobne? 

– Niektóre gatunki traw ozdobnych są wymagające pod względem pielęgnacji. Trawy mające różnobarwne liście powinny być sadzone w miejscach nasłonecznionych, natomiast te o żywozielonych lubią cień. Gatunki wysokie dla prawidłowego wzrostu wymagają zastosowania podpór. Najlepiej uprawia się je jako pojedyncze solitery — doradza pracownik Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski.

W przydomowych ogrodach najlepiej prezentują się trawy o średnim wzroście. Takie gatunki nie zagłuszają innych roślin ozdobnych, tworząc dla nich doskonałe tło. Poleca się ich sadzenie na rabatach ogrodowych. Trawy niskie sprawdzają się na skalniakach, ponieważ rozrastają się wszerz.

Trawy ozdobne są cenione wśród miłośników przydomowych ogrodów. Nie mają zbyt wysokich wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację. Tworzą za to przepiękne kompozycje wraz z bylinami, roślinami jedno- i kilkurocznymi.