odgrzybianie-klimatyzacji
8 września 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Odgrzybianie klimatyzacji – dlaczego trzeba to robić?

Klimatyzacja w samochodzie stała się już standardowym wyposażeniem. Jest nieodzownym elementem w letnie upalne dni, dzięki któremu jesteśmy w stanie bez problemu jechać samochodem nawet, gdy na zewnątrz temperatura powietrza przekracza 30oC. Żeby jednak klimatyzacja mogła należycie pełnić swoją funkcję i nie narażać na szwank naszego zdrowia, powinna być regularnie poddawana procesowi odgrzybiania.

Regularny przegląd

Posiadanie ogromnego komfortu jazdy w gorące dni związane jest niestety z pewnymi obowiązkami związanymi z wykonywaniem regularnego serwisu systemu. Każdy samochód powinien być co najmniej raz do roku poddany pełnemu przeglądowi klimatyzacji, na który składają się czyszczenie, sprawdzenie szczelności, wymiana czynnika chłodzącego oraz odgrzybianie. Nas dzisiaj najbardziej interesuje proces odgrzybiania.

Dlaczego klimatyzacja musi być odgrzybiana

Niestety, ale będący częścią klimatyzatora parownik w trakcie użytkowania się brudzi i staje się idealnym miejscem do rozwoju grzybów i innych niezdrowych dla człowieka mikroorganizmów. Jeżeli nie zadbamy o regularne odgrzybianie klimatyzacji, wszystkie te niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie i grzyby będą wraz ze schłodzonym powietrzem przedostawać się do kabiny samochodu. Rezultatem tego mogą być różnego rodzaju reakcje alergiczne (m.in. katar, kaszel czy łzawienie oczu) oraz nieprzyjemny zapach w samochodzie. Lekarstwem na takie zagrożenie jest wykonanie procesu odgrzybiania.

Metody odgrzybiania klimatyzacji

Obecnie mamy do wyboru co najmniej trzy metody odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie. Metodę chemiczną, ozonowanie oraz ultradźwięki. Jak tłumaczy nasz rozmówca z Warsztatu samochodowego Pit Stop w PoznaniuOdgrzybianie klimatyzacji metodą ultradźwiękową stanowi najnowszą metodę dezynfekcji układów klimatyzacji. Jej przewaga nad wcześniej stosowanym ozonowaniem oraz odgrzybianiem za pomocą chemii, polega na tym, że stosowane w niej ultradźwięki najskuteczniej usuwają wszystkie gnieżdżące się w klimatyzacji mikroorganizmy oraz nieprzyjemne zapachy i samochód poddany takiemu zabiegowi jest od razu gotowy do użytku.

Z technicznego punktu widzenia, proces odgrzybiania klimatyzacji ultradźwiękami wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, który wytwarza ultradźwięki rozprowadzające w układzie klimatyzacji i we wnętrzu pojazdu specjalny płyn. Na skutek działania ultradźwięków płyn zamienia się w drobną mgiełkę, która przenika do wszystkich zakamarków samochodu i usuwa wszelkie nieprzyjemne zapachy (także np. zapach benzyny czy papierosów) oraz bakterie. Takie działanie daje zdecydowanie lepszy efekt niż odgrzybianie za pomocą jakiejkolwiek innej metody.