odbior-mieszkania
28 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Odbiór mieszkania – na co zwracać uwagę?

Zakup nowego mieszkania to zawsze bardzo ważna decyzja – w końcu to dla większości z nas naprawdę spory wydatek. Zależy nam na tym, by spełniało ono wszystkie nasze oczekiwania. Zanim wprowadzimy się do wymarzonego M, musimy dokonać odbioru technicznego od dewelopera. Powinniśmy przeprowadzić go bardzo dokładnie. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. Jak dokonać odbioru i na co zwracać uwagę?

Pomoc doświadczonego fachowca

Coraz więcej osób decyduje się na odbiór mieszkania w towarzystwie doświadczonego fachowca – inżyniera. Wiąże się to zwykle z dodatkowymi kosztami, jednak nie są one duże. Doświadczony inżynier pomoże nam zdiagnozować ewentualne niedoróbki, których my sami moglibyśmy nie zauważyć. W końcu to dla nas sporo emocji, a do tego nie każdy z nas zna się na budowlance. Inżynier może wskazać, co zostało wykonane niezgodnie ze sztuką budowlaną i wymaga poprawek.

Kiedy i z jakimi narzędziami dokonywać odbioru?

Odbioru mieszkania powinniśmy dokonać w ciągu dnia, w naturalnym świetle, w którym najlepiej widać na przykład krzywizny ścian, pęknięcia czy niedoróbki. Przygotujmy się do odbioru, przeglądając raz jeszcze umowę. Zabierzmy ze sobą długą metrówkę (a najlepiej laserowy dalmierz) oraz poziomicę, latarkę, która da nam mocne światło i… piłeczkę.

To nie żart – mówi nam przedstawiciel MHAUS DEWELOPER w Tczewie. – Za pomocą zwykłej piłeczki możemy w szybki i prosty sposób wykryć nierówności podłogi. Piłka położona na podłodze powinna zostać w tym samym miejscu, jeśli zaczyna się turlać, podłoga jest nierówna.

Zabierzmy też ze sobą próbnik, który pozwoli sprawdzić, czy w gniazdkach elektrycznych jest napięcie.

Lista rzeczy do sprawdzenia

Przed odbiorem mieszkania warto przygotować sobie listę rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę. Wspomnieliśmy już o sprawdzeniu, czy ściany nie są krzywe, czy podłoga nie jest nierówna, czy w gniazdkach elektrycznych płynie prąd i o widocznych niedoróbkach. Przyjrzyjmy się wszystkim miejscom, w których różne materiały łączą się ze sobą, przetestujmy stolarkę okienną i drzwiową (zweryfikujmy, czy wszystkie elementy otwierają się i zamykają bez problemu), jak wygląda mocowanie grzejników.

Współpraca ze sprawdzonym deweloperem oznacza oczywiście niewielkie ryzyko, że w mieszkaniu pojawią się ewentualne niedociągnięcia, jednak podchodźmy do sprawy racjonalnie: każdemu może zdarzyć się pomyłka, budowlańcom, instalatorom i samym deweloperem również. Przygotujmy się więc dobrze do odbioru mieszkania od strony technicznej.