Obrobka betonu
10 grudnia 2015

Kategoria:
Dom i ogród

Obróbka betonu – podstawowe i profesjonalne narzędzia dla dewelopera

Beton jest kompozytem, bez którego nie można wyobrazić sobie branży budowlanej. Znajduje się niemalże wszędzie, dlatego firmy budowlane czy murarskie prześcigają się w jego obróbce. Dzięki nowoczesnym maszynom jego odpowiednie dopasowanie nigdy nie było prostsze.

Jako, że beton jest materiałem specyficznym, bardzo odpornym ale kruchym jednocześnie jego obróbka nieprofesjonalnymi narzędziami może zakończyć się jego zniszczeniem. Nie ma jednego skutecznego urządzenia, dzięki któremu będziemy mogli odpowiednio beton przygotować do jego dalszego zastosowania. Wszystko uzależnione jest od tego, do czego dalej ten kompozyt ma służyć.

Jedną z najczęstszych metod obróbki betonu jest jego śrutowanie. Często okazuje się najbardziej efektywną i ekonomiczną technologią gwarantującą szybkie i bezpyłowe uzyskanie czystego, mocnego i nośnego podłoża. Metodę te stosuje się najczęściej gdy mamy do czynienia z czyszczeniem powierzchni betonu, usuwaniem mleczka cementowego, rdzy, cienkich powłok malarskich, znaków poziomych lub nadawaniem odpowiedniego profilu powierzchniom gładkim i niebezpiecznym ze względu na ryzyko poślizgu. Najlepszym sprzętem do tego rodzaju obróbki będzie zacieraczka. Dobrej jakości zacieraczki gwarantują wydajność i bezpieczeństwo pracy- twierdzą specjaliści z prefamet.com.pl. Ten rodzaj sprzętu wykorzystywany jest budownictwie przemysłowym. Część z tych urządzeń posiada wygodny fotel operatora, co pozwala uniknąć pozostawiania odcisków obuwia na posadzce. Często również wyposażone są w silnik benzynowy, nożny regulator obrotów, wyłącznik bezpieczeństwa, wózek transportowy i dwa komplety łopatek.

W przypadku, gdy jest konieczność mocnej ingerencji w strukturę betonu, stosuje się metodę tzw. frezowania tradycyjnego. W wyniku zastosowania tego sposobu, uzyskuje się czyste, mocne i rowkowane podłoże, charakteryzujące się dobrą przyczepnością dla kolejnych warstw. Metodę wykorzystuje się w przypadku, gdy chcemy wyczyścić zniszczone, nierówne, zatłuszczone podłoża. Frezowanie tradycyjne stosuje się również gdy zachodzi potrzeba niwelowania różnic poziomu albo profilowania gładkich podłoży. W tym przypadku narzędziami które okażą nam się niezbędne są frezarki. Powinny one posiadać specjalne, najlepiej diamentowe ostrza.

Oprócz śrutowania i frezowania beton poddaje się także szlifowaniu. Jest to optymalne rozwiązanie w sytuacjach, gdzie wymagana jest czysta, mocna i jednocześnie równa oraz gładka powierzchnia betonowa. Technikę szlifowania najczęściej stosuje się w przypadku czyszczenia oraz wyrównywania podłoży, albo usuwaniu mleczka cementowego, zrywania powłok, resztek klejów. Metoda ta sprawdzi się w przypadku, gdy zachodzi konieczność naprawy i wyrównywania powierzchni oraz lastrykowania i polerowania.

Niezależnie od tego jaką metodą będziemy obrabiać beton, to skuteczna praca uzależniona jest do dwóch czynników. Pierwszym czynnikiem są dobrej jakości narzędzia, bez których żadna praca nie będzie wykonana dobrze. Warto więc zajrzeć na stronę prefamet.com.pl i sprawdzić jak działa najnowszy specjalistyczny sprzęt. Czynnikiem drugim jest oczywiście dobry fachowiec, który narzędzia te będzie potrafił obsługiwać.