20 stycznia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Wszystko o regulacji okien PCV

Problem z otwieraniem okien jest bardzo irytujący. Można sobie jednak dość łatwo z nim poradzić. Jego rozwiązaniem jest właściwa regulacja okien, a do jej wykonania nie potrzeba specjalnych zdolności. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami.

Problemy z oknami

Komfort użytkowania okien i ich trwałość zależą nie tylko od właściwego montażu. Istotna jest również pielęgnacja. Jeśli jednak zaniedbacie ten punkt, możecie w końcu mieć pewne problemy z otwieraniem okien. Kiedy takowe wystąpią należy właściwie wyregulować okna, a także sprawdzić ich stan techniczny.

Regulacja okuć

Pierwsza regulacja okien czeka nas niedługo po montażu, ponieważ w pierwszym roku użytkowania okna mają tendencję do opadania. Po tym czasie zaczynają się też problemy z ich domykaniem i otwieraniem, a klamka obraca się coraz ciężej. W tym przypadku komfort użytkowania okna może podnieść drobna regulacja okuć – radzi ekspert z firmy Skład Okien.

Prawidłowa wysokość skrzydła oraz położenie względem osi zawiasów zależy od okuć w dolnym zawiasie. Regulacja ich wysokości polega na zdjęciu osłonki dolnego zawiasu przy lekko otwartym oknie. Następnie, przy pomocy klucza imbusowego (4 mm) należy dokręcić śrubę regulacyjną, aby podnieść skrzydła do góry i zniwelować tym samym ocieranie dolnej części skrzydła o próg ościeżnicy lub zaczep dolny. Konieczne jest upewnienie się, że okno otwiera się swobodnie, a następnie dokręcenie śruby w ten sposób, by skrzydło przesunęło się w stronę klamki. Sprawi to, że skrzydło przesunie się dolną częścią w kierunku słupka ościeżnicy, czego wynikiem będzie podniesienie się prawej dolnej części skrzydła. Po wszystkim należy zamknąć okno i dokonać regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy (w dolnym zawiasie, kluczem imbusowym 2,5 mm).

Regulacja szczelności

Przy regulacji okien nie można zapominać o wyregulowaniu ich szczelności. Zrobić to można poprzez przekręcanie mimośrodkowych rolek bliżej uszczelki, a tym samym zwiększanie docisku ramy. Warto zwiększyć szczelność okna na sezon jesienno-zimowy, a zmniejszyć latem dla lepszej wymiany powietrza.

Tagi: ,