11 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

O czym trzeba pamiętać montując balustrady ze stali nierdzewnej

Balustrada to ważny element aranżacji wnętrz, ogrodów i przestrzeni publicznej. Pełni dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze jest gwarantem bezpieczeństwa i komfortu – stanowi barierę chroniąca przed upadkiem i służy jako poręcz ułatwiającą wejście po schodach. Po drugie barierki są elementem dekoracji. Trwałością i estetyką wyróżniają się balustrady nierdzewne. Co warto o nich wiedzieć?

Balustrady ze stali nierdzewnej

Balustrady ze stali nierdzewnej to gwarancja trwałości. Wysokiej klasy stal będzie odporna na wilgoć, mróz czy słońce. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Zaletą balustrad ze stali nierdzewnej jest ich uniwersalność. Mogą być szlifowane i polerowane, świetnie też współgrają z innymi materiałami, takimi jak drewno czy szkło, dzięki czemu łatwo je dopasować do każdego stylu aranżacji. Barierka ze stali nierdzewnej będzie ozdobą wnętrza nowoczesnego i klasycznego. Aby jednak balustrada cieszyła oko i dobrze spełniała swoje zadania, niezbędny jest jej prawidłowy montaż. Obecnie popularne stały się niedrogie balustrady do samodzielnego montażu. W wielu marketach budowlanych dostępne są kompletne zestawy do montażu balustrady składające się m. in. ze słupków, pochwytów, wsporników i mocowań rurek. Do ich montażu wystarczą najzwyklejsze śrubokręty i wiertarka. Instalację barierki można też powierzyć specjaliście.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Balustrada powinna przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom. Na co zwracać uwagę przy montażu?

  • Bezpieczna wysokość. Pamiętajmy o zamontowaniu barierki na odpowiedniej wysokości. Powinna ona mieć minimum 90 cm, w praktyce zazwyczaj jest to metr lub więcej.
  • Odpowiednie wypełnienie. Wypełnienie balustrady musi być wytrzymałe i bezpieczne, zatem jeśli decydujemy się na szybę, niech będzie to wysokiej klasy szkło hartowane, jeśli zaś wybieramy wypełnienie ażurowe, zadbajmy o odpowiednią odległość pomiędzy elementami poprzecznymi. Zbyt szerokie prześwity to ryzyko upadku, zwłaszcza jeśli ze schodów czy balkonu korzystają dzieci.
  • Solidne podłoże. Tylko trwale przytwierdzona barierka będzie dobrze pełnić funkcję ochronną, dlatego należy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża. Balustradę należy przymocować do twardego materiału o wysokiej wytrzymałości, np. do betonu lub cegły. Znaczenie ma także sposób zakotwienia.

Właściwe zakotwienie

Sposób przytwierdzenia słupków do podłoża to najistotniejsza część montażu balustrady. Wybór techniki powinien być uzależniony od czynników, takich jak grubość i wytrzymałość podłoża. Pod kątem statyki zaleca się mocowanie od spodu lub od czoła w przypadku balkonów, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też najczęściej wybieranym sposobem instalacji barierek jest montaż od góry. Należy tu pamiętać o o zakotwiczeniu słupków na odpowiedniej głębokości oraz przy użyciu termoizolacji i np. specjalnego kleju montażowego czy innej kotwy chemicznej.

Błędy przy montażu balustrad

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas montażu balustrad?

Na pytanie odpowiada specjalista z firmy SOMET produkującej wyroby ze stali nierdzewnej: Podstawowym błędem przy montażu balustrad jest zły wybór materiału, do której jest ona przytwierdzana. Barierkę zawsze powinno się mocować do muru lub innego solidnego podłoża. Nie należy przytwierdzać balustrady do warstwy ocieplenia czy elewacji – takie mocowanie zawsze będzie niestabilne i w rezultacie niebezpieczne. Błędy zdarzają się także przy wyborze sposobu montażu, np. zbyt płytkiego montażu od góry czy też przytwierdzenia balustrady od dołu czy czoła balkonu w przypadku zbyt cienkiego podłoża. Niewłaściwym postępowaniem jest też pominięcie warstwy termoizolacyjnej. Zawsze stosujmy specjalną kotwę chemiczną, by mocowanie słupków balustrady było trwałe. Pamiętajmy także o ochronie antykorozyjnej zakotwienia.