Montaż parapetu wewnętrznego
31 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

O czym należy pamiętać podczas montażu parapetu wewnętrznego?

Montaż parapetów wewnętrznych jest jednym z końcowych etapów prac wykończeniowych. Chociaż elementy te wydają się z pozoru mało istotne, to jednak mają bardzo ważne zadanie. Dzięki nim możliwa jest między innymi poprawa obiegu ciepłego powietrza. Często też wykorzystuje się je jako dodatkową półkę. Zastanawiasz się, o czym należy pamiętać, montując parapety wewnętrzne? Podpowiadamy.

Na jakim etapie prac należy montować parapety wewnętrzne?

Parapety wewnętrzne stanowią idealne uzupełnienie aranżacji wnętrza. Wybór opcji jest obecnie tak duży, że można dopasować je indywidualnie do swoich oczekiwań, aby stanowiły dodatkową ozdobę. Zapewniają one także dodatkową przestrzeń, co ma ogromne znaczenie w przypadku mniejszych mieszkań. Można na nich ustawić np. kwiatki w doniczkach, ramki ze zdjęciami czy radio.

Prace związane z montażem parapetów wewnętrznych warto rozpocząć na etapie wykańczania ścian obiektu. Umożliwi to ich wpasowanie we wnęki okienne. Jak zauważają specjaliści z firm takich, jak B I G Barbara Gorzela – można także osadzić je przed tymi pracami, jednak wówczas należy zabezpieczyć powierzchnię parapetu przed:

  • złamaniem,
  • zarysowaniem,
  • zabrudzeniem.

Montaż parapetu wewnętrznego nad grzejnikiem – jak wygląda i co musisz o nim wiedzieć?

Wybierając parapet wewnętrzny do wnęki okiennej, pod którą znajduje się kaloryfer, konieczne jest uwzględnienie jego odległości od ściany. Sam parapet powinien znajdować się około 20 centymetrów nad grzejnikiem, jeżeli pozwala na to miejsce. Dzięki czemu będzie można uzyskać prawidłową cyrkulację powietrza.

Montując parapet w istniejącym już budynku, niezbędne może okazać się poszerzenie wnęki o kilka centymetrów. Jest to ważne ze względu na fakt, że jego część osadzona będzie w ścianie. Bardzo ważne jest także zachowanie symetrii, aby po obu stronach wkuć się na taką samą głębokość. Warto także pamiętać o wyrównaniu powierzchni, na której następuje montaż. Wszelkie krzywizny mogą decydować o trwałości parapetu i jego uszkodzeniach.

Podczas klejenia parapetu należy pamiętać o tym, że musi on wchodzić pod ościeżnicę okienną. Zgodnie z zasadami montażowymi – powinno to być około 2 centymetrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacznie ograniczyć straty ciepła w domowych pomieszczeniach.

Jeżeli to możliwe, warto powierzyć montaż parapetów specjalistom. Wówczas można mieć pewność, że wszelkie prace będą wykonane, jak należy z zachowaniem podstawowych zasad. Ma to ogromny wpływ na wytrzymałość tych elementów.