czyszczenie klimatyzacji
23 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

Klimatyzacja jest dużym udogodnieniem w gorące dni – jednak, aby działała zawsze sprawnie, trzeba dbać o regularną konserwację systemu. Obejmuje ona między innymi czyszczenie i wymianę filtrów. Jeśli o tym zapomnimy, może czekać nas przykra niespodzianka w postaci brzydkiego zapachu wydobywającego się z instalacji. Szczegóły poniżej.

Jaką rolę odgrywają filtry w klimatyzacji?

Filtry są ważnym elementem klimatyzacji – dzięki nim powietrze jest wolne od kurzu, pyłków czy innych zanieczyszczeń, które potencjalnie mogą być przyczyną dyskomfortu użytkowników pomieszczeń, a nawet występowania u nich alergii czy chorób układu oddechowego. I podobnie jak filtry np. w odkurzaczu – również te w systemach chłodzących muszą być regularnie oczyszczane, aby się nie zapychały. Jak mówi nam specjalista z firmy JLM z Rzeszowa zajmującej się montażem klimatyzacji:

Konserwacja systemu klimatyzacji w domu czy biurze wcale nie wymaga dużego nakładu pracy. W przypadku awarii czy regularnych przeglądów warto korzystać z pomocy fachowców, ale mycie filtrów można wykonywać samodzielnie. Oczywiście kluczowe są tu też zawsze zalecenia producenta urządzenia oraz wskazówki udzielone przez specjalistów montujących klimatyzację w domu czy w biurze. 

Jak czyścić filtry?

Zalecana częstotliwość tego zabiegu – to około raz na trzy tygodnie. Filtry należy czyścić z wykorzystaniem odkurzacza i ciepłej wody, bez detergentów. Te, które zatrzymują mniej zanieczyszczeń, mogą wymagać rzadszego czyszczenia. Regularnego mycia wymaga taca skroplin, należy tu użyć środka bakteriobójczego, a potem jeszcze niezbędna będzie kostka bakteriobójcza. Jeśli nie chcemy zajmować się samodzielnie wymaganą konserwacją filtrów – możemy zlecić wyczyszczenie filtra, parownika oraz skraplacza fachowcom z serwisu. Ogólny przegląd klimatyzacji w domu czy w biurze powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Pozwala on wykryć ewentualne nieprawidłowości w jej działaniu i usunąć je, zanim dojdzie do poważniejszych usterek. Zadbamy w ten sposób też o żywotność poszczególnych elementów instalacji. Nie można też pominąć zabiegu odgrzybiania klimatyzatorów, ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi tych organizmów, dlatego należy monitorować sytuację i ewentualnie usuwać je z instalacji.

Co zrobić, jak już pojawi się problem z klimatyzacją?

Regularne przeglądy oraz czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji, a także wymiana filtrów to sprawdzone sposoby na uniknięcie problemów technicznych i brzydkiego zapachu wydobywającego się z instalacji. Jeśli zdarzy nam się jednak zapomnieć o tych czynnościach, niezbędna może być pomoc fachowców. Wyczyszczenie lub wymiana filtrów prawdopodobnie rozwiąże problem. Nie warto ignorować żadnych symptomów nieprawidłowego działania klimatyzacji – nawet jeśli jest to tylko brzydki zapach. Zanieczyszczone powietrze może być szkodliwie dla zdrowia. Do tego istnieje duże ryzyko, że jeśli nie zajmiemy się w porę usterką w urządzeniu, może ono całkiem przestać działać albo działać w sposób mało wydajny.