zrodla swiatla led
24 maja 2016

Kategoria:
Dom i ogród, Elektronika

Nowoczesne źródła światła LED

Czas tradycyjnych żarówek odchodzi bezpowrotnie. Coraz częściej w ich miejsce wybieramy nowoczesne źródła światła, wśród których najpopularniejszymi są lampy LED. Najczęściej przy wyborze nowego źródła światła kierujemy się wyłącznie liczbą zużywanych watów, a powinniśmy również brać pod uwagę ilość i jakość światła. Jak dobierać oświetlenie LED, aby było najbardziej efektywne? O tym poniżej.

Od WATA do LUMENA

Źródła światła wytworzone w oparciu o technologię LED mają więcej parametrów technicznych niż ich zwykłe odpowiedniki. Najważniejszym parametrem jest strumień światła, który mówi nam o ilości światła wytworzonego w źródle, a wyrażany jest w jednostkach zwanych lumenami. W przypadku lamp LED nie zawsze ta sama ilość watów (pobierana moc elektryczna) odpowiada tej samej ilości lumenów (strumień świetlny). Dla przykładu tradycyjna żarówka wolframowa o mocy 60 watów emituje strumień świetlny o wartości 710 lumenów. Kupując lampę LED zwracajmy więc uwagę na ten parametr techniczny, ponieważ lampy LED o tej samej mocy mogą znacznie różnić się ilością strumienia świetlnego. Z pomocą przychodzą nam producenci, których obowiązkiem jest podanie na opakowaniu produktu informacji o mocy źródła przedstawionej w watach oraz wartości strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach.

Kryteria jakościowe lamp LED

Dobór światła wpływa na nasze zdrowie, estetykę wnętrza pomieszczenia oraz na warunki, w których przychodzi nam przebywać lub pracować – wyjaśnia ekspert z sieci hurtowni elektrycznych Alfa Elektro. Minimalne wymagania gwarantujące jakość i funkcjonalność źródeł światła określają odpowiednie przepisy prawne oraz normy techniczne. Gdy ich nie spełniają – nie mogą być dopuszczone do sprzedaży.

Jednym z parametrów technicznych odnoszących się do źródła światła jest jego temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach. Wyróżniamy: barwę ciepło-białą, białą oraz zimno-białą. Ta pierwsza, będąc odpowiednikiem klasycznej żarówki, posiada barwę ok. 2700 K, natomiast ostatnią definiuje się w granicach od 5000 K do nawet 6500 K. Do oświetlenia mieszkania w przytulnej atmosferze stosujemy źródła o temperaturze barwowej ciepło-białej, natomiast do pracy (w kuchni lub przy biurku) lepiej sprawdzają się źródła o temperaturze barwowej białej neutralnej, która pobudza do aktywności.

Drugim ważnym parametrem jest współczynnik oddawania barw (CRI). Im większy jest ten współczynnik, tym oddawanie barw danego przedmiotu jest bardziej zbliżone do rzeczywistości, tak jak dla klasycznej żarówki (CRI~100). Oddawanie barw na poziomie CRI>80 jest wystarczające.

Pamiętajmy, że lampy LED są kilkadziesiąt razy bardziej trwałe niż zwykłe żarówki. Na jakość lampy LED mają również wpływ trwałość i ilość cykli włączeń/wyłączeń. Najczęściej spotykane trwałości to: 15 000 h – 50 000 h. Pamiętajmy, że w miarę użytkowania lamp LED spada ich strumień świetlny, co nie oznacza, że po przekroczeniu nominalnej trwałości źródło LED przestanie świecić.

Zastanówmy się jednak nad wyborem źródła LED o dobrych właściwościach technicznych, w szczególności jeśli objęte jest promocją. Kierując się zdrowym rozsądkiem lepiej zainwestować pieniądze w droższe lampy LED, niż tańsze o słabszych parametrach technicznych.

Bezpieczne światło

Przy wyborze lamp LED zwróćmy również uwagę na oznaczenie lampy grupą ryzyka fotobiologicznego, które ma znaczenie dla bezpieczeństwa oczu i zdrowia człowieka. Z punktu widzenia potencjalnego ryzyka zdrowotnego wyróżnia się cztery grupy: od 0 (wolna od ryzyka) do 3 (wysokie ryzyko). Jeżeli lampa nie ma żadnego oznaczenia, to znajduje się w grupie 0. Nie ma jednak pewności. Sprawdzenia tej informacji przez użytkownika jest niemożliwe, dlatego przy zakupie źródeł  LED kierujmy się uznaną i sprawdzoną marką.