Nowoczesny stół drewniany
8 czerwca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Nowoczesne stoły drewniane – trendy we wnętrzach

Projekty nowoczesnych mebli stale zadziwiają formą oraz sposobem, w jaki łączą różne materiały. Współcześnie projektowane stoły drewniane wyznaczają wciąż nowe trendy, jeśli chodzi o wykorzystywanie surowców, które są dobrze znane od lat. Znakomite rzemiosło designerów sprawia, że dzięki nowemu podejściu do tradycyjnych przecież przedmiotów, użytkownicy są w stanie dostrzec detale, na które w innym przypadku nie zwróciliby uwagi.

Wyzwania związane z nowoczesnym aranżowaniem wnętrz

Współczesna aranżacji wnętrz ma coraz więcej wspólnego ze sztuką, zwłaszcza z rzeźbą nowoczesną, a coraz mniej przypomina zwykłe dekorowanie przestrzeni. Choć funkcje czysto estetyczne, rozumiane jako dopasowywanie się do gustów odbiorców stale są ważne, to wielu architektów wnętrz decyduje się na coraz odważniejsze eksperymenty z formą i przestrzenią. Poszukiwaniom tym sprzyjają zjawiska, które można zaobserwować od dawna w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, a które coraz śmielej wkraczają także do Polski. Chodzi tu o modę na tzw. lofty. Choć przestrzeni postindustrialnych, które można zaadaptować na mieszkania, nie ma w naszym kraju zbyt dużo, to zainteresowanie stylem, jaki się z tym łączy, a także samymi wnętrzami o dużej ilości wolnego miejsca trudno nie zauważyć. Przekłada się to wprost na wybieranie dużych mieszkań ze sporymi przeszkleniami, a także budowę domów, których kubatura otwiera podobne możliwości.

Duża dostępna przestrzeń pozwala przesunąć akcenty i skupić się na eksponowaniu elementów, które w innych warunkach byłyby przytłoczone zbyt dużą bliskością innych przedmiotów. W projektach mebli odwołujących się do inspiracji przemysłowych wyraźnie widać połączenie dbałości o szczegóły ze zwróceniem się ku masywnym i prostym elementom, które pozwalają na wyeksponowanie wszystkich tych cech, które w meblach projektowanych w innych nurtach giną bezpowrotnie wśród pozostałych detali – wyjaśnia przedstawiciel firmy 5mm.studio, która zajmuje się projektowaniem nowoczesnych mebli.

Co ciekawe inspiracje autorów projektów mebli industrialnych wydają się płynąć nie tylko z fascynacji tradycyjnymi dla takich wnętrz materiałami – stalą, mosiądzem czy aluminium, ale również tym, co stanowi ich przeciwieństwo, czyli naturalnym drewnem. Rzadko kiedy stanowi ono po prostu tło dla innych elementów, przeciwnie, w większości przypadków wysuwa się na pierwsze miejsce, decydując o wyglądzie i odbiorze mebla. Zjawiska takie można zauważyć zwłaszcza w trendach związanych z projektowaniem nowoczesnych stołów.

Stół drewniany odkryty na nowo

Stół to mebel bardzo specyficzny. Wiąże się to oczywiście z jego główną funkcją, czyli spożywaniem posiłków. Można powiedzieć, że stół stał się jednak raczej czymś na kształt symbolu życia rodzinnego. Miejscem, gdzie przy specjalnych okazjach gromadzi się cała rodzina, zwłaszcza podczas starannie celebrowanych świąt. Jest jednocześnie meblem, bez którego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek wnętrze mieszkalne.

Użyteczność stołu, tak ściśle związana z jego podstawową funkcjonalnością, czyli mieszczeniem dużej ilości jedzenia, niezbędnych dekoracji i zapewnieniem przestrzeni dla większej liczby osób wpływa jednak również na jego formę i dostępny projektantom zasób środków.

Bardzo ciekawe próby odkrycia stołu na nowo wiążą się często z silnym eksponowaniem jego podstawowego elementu, czyli samego blatu. Najprostszą formą, z jakiej można skorzystać, jest w tym przypadku mocno spłaszczony graniastosłup z prostokątną podstawą. Z jednej strony jest to ukłon w stronę geometrycznej prostoty, z drugiej pozostawienie przestrzeni na docenienie walorów użytego materiału.

Mariaż naturalnego drewna i metalu w przypadku nowoczesnych stołów pozwala na pokazanie wszystkich cech drewna. Projektanci mebli industrialnych korzystają z tej możliwości bardzo skwapliwie. Duża powierzchnia to szansa na uwypuklenie bogatego rysunku słojów, zróżnicowanego wybarwienia, tradycyjnie łączonego z drewnem ciepła, czy wreszcie zaskakującej siły i solidności, która kojarzy się raczej ze stanowiącym uzupełnienie metalem.

Ciekawym trendem, jeśli chodzi nowoczesne stoły drewniane, jest minimalizowanie wpływu tego elementu na wygląd i odbiór całości. Jest to bardzo wyraźne zwłaszcza w przypadku, gdy widoczna powierzchnia styku masywnego blatu ze stosunkowo cienkimi nogami jest niewielka.

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że stoły drewniane projektowane w stylu industrialnym, w których przeważającym wizualnie elementem jest naturalne drewno, pozostaną  na topie przez długi czas i będą zachwycać nie tylko miłośników ładnych wnętrz, ale również tych, którzy od dobrze urządzonego wnętrza oczekują nieco więcej.