12 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Nowoczesne pomysły na wiaty samochodowe

Wiaty samochodowe mogą pełnić wiele funkcji. Doskonale sprawdzają się jako miejsca postojowe, ale też zadaszenie. W zależności od wymiaru umożliwiają również przechowywanie drobnych narzędzi ogrodniczych, rowerów i wielu innych rzeczy, które nie mieszczą się w domu. Wśród dostępnych rozwiązań znajduje się szeroki wybór konstrukcji. Najpopularniejsze wiaty samochodowe to te z poliwęglanu. Dlaczego warto je wybrać? Wyjaśniamy.

Wiata garażowa z poliwęglanu – najważniejsze informacje

Wiata garażowa z poliwęglanu pozwala przede wszystkim zabezpieczyć pojazd przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Chroni przed opadami, mrozem, śniegiem, ale też nadmiernym słońcem i innymi trudnymi warunkami – wyjaśnia ekspert z firmy Verasol. Ich plusem jest możliwość połączenia z bryłą domu. Opcja ta jest szczególnie doceniana w deszczowe dni – dzięki wiacie połączonej z budynkiem można zawsze dojść do samochodu bez obaw o zmoknięcie.

Najważniejszą zaletą wiat samochodowych z poliwęglanu jest możliwość wykonania ich w dowolnym wymiarze i o dowolnej konstrukcji. Są one dostępne w wersji płaskiej oraz łukowej. Dach można więc przystosować do architektury domu. Całość jest dostępna w różnych wariantach kolorystycznych. Doskonale sprawdzają się także jako wolnostojący taras, zadaszenie basenu lub jacuzzi.

Dlaczego warto zainwestować w wiatę samochodową?

Wykonanie poliwęglanowej wiaty samochodowej nie wymaga dopełniania szeregu formalności urzędowych. Właściciel nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę – jedynym obowiązkiem jest zgłoszenie zawiadomienia o planowanej budowie. Zadaszenie nie wymaga murowania, stąd też szybciej zyskuje się do niej dostęp. W zależności od wybranej wersji prace zajmują około dwóch miesięcy.

Kolejnym plusem wiat samochodowych jest bezpieczeństwo. Nie są one szczelnie zamknięte, stąd też wszystkie szkodliwe opary i spaliny nie gromadzą się w ich wnętrzu, ale rozchodzą. Nie przedostają się one również do wnętrza nieruchomości, dzięki czemu właściciel może bez obaw pozostawić odpalony samochód. Jak już wspomniano, tego typu wiaty samochodowe pełnią również funkcję schowków. Można w nich przechowywać nie tylko akcesoria ogrodowe i rowery, ale też meble ogrodowe czy wykonywać na ich terenie drobne prace naprawcze.

Plusem tego typu wiat jest również otwarta konstrukcja. Ułatwia ona swobodny i bezproblemowy dostęp do samochodu z każdej strony zarówno podczas wsiadania i wysiadania, jak i wypakowywania zakupów czy pakowania bagaży. Brak drzwi garażowych ułatwia również parkowanie i wyjeżdżanie posesji – nie ma konieczności ich otwierania czy zamykania. To z kolei pozwala zaoszczędzić sporo czasu i energii.