31 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Nowoczesne doniczki. Aktualne trendy i inspiracje

Uprawa roślin doniczkowych jest czymś więcej niż tylko hobby. Liczne fora internetowe oraz grupy tematyczne dedykowane tej pasji pozwalają na wymianę doświadczeń, dzięki którym niejednokrotnie ratuje się „zielonych podopiecznych” lub chwali efektami pielęgnacji – pięknymi, okazałymi liśćmi i kolorowymi kwiatami. Oprócz samych roślin, niewątpliwy zachwyt wzbudzają pomysłowe osłonki i nowoczesne doniczki.

Moda na kolekcjonowanie i uprawę roślin domowych istniała od zawsze, jednak jej prawdziwy boom nastąpił po wybuchu pandemii. Skupieni na życiu w środku mieszkania, zapragnęliśmy nieco uprzyjemnić jego wnętrze. Popularność kwiatów przełożyła się na pojawienie się całkiem nowych doniczek, niejednokrotnie zaskakujących swoją kreatywną formą. Do ich produkcji wykorzystuje się różnorodne materiały, takie jak tworzywa sztuczne, ceramikę, drewno, a nawet beton. Osłonki przyjmują również ciekawe kształty i są ciekawie pomalowane.

Jak wyglądają nowoczesne doniczki? 

Powierzchnia donic często jest bogato zdobiona – ażurowe bądź „plecione” ścianki naczynia sprawiają, że ze zwyczajnej dekoracji zmienia się w coś o kompletnie innym wydźwięku. Oprócz swoich podstawowych funkcji (tworzenie idealnego środowiska dla korzeni rośliny), podobna instalacja odgrywa istotną rolę podczas urządzania pomieszczenia. Estetyczne, pomysłowe osłonki uzupełniają wystrój wnętrza, dlatego warto je dopasować do przyjętego stylu aranżacji. Do minimalistycznego bądź industrialnego mieszkania sprawdzą się betonowe doniczki, oferowane np. przez ogrodniczą firmę online: SklepKwiecisty.pl.

Ciekawą opcją są rozwiązania, w których znajdują się wkłady nawadniające.  Instalacja pozwala na optymalne nawilżenie korzeni i wygodną kontrolę poziomu wody. Co istotne, podobna technologia zapewnia też bezpieczeństwo rośliny na czas nieobecności jej właściciela, dzięki czemu nie trzeba martwić się jej stanem podczas wyjazdu. Wybór doniczek nowoczesnych (wyposażonych w podobny wkład) umożliwia także ograniczenie parowania ziemi (nawet do 50%) – podłoże pozostaje wilgotne znacznie dłużej niż zazwyczaj, przynosząc ulgę kwiatom zwłaszcza podczas sezonu letniego. To produkt pomagający również w przeniesieniu uprawy do hydroponiki.

Doniczki nowoczesne – ciekawy design i inteligentne rozwiązania 

Nowoczesne doniczki łączą w sobie ciekawe wykończenie, które można dopasować do stylu aranżacji oraz inteligentne rozwiązania, pozwalające na wygodniejszą pielęgnację rośliny. Wybór kolorowych i bardziej klasycznych osłonek sprawia, że nasza kolekcja będzie wyglądać nie tylko estetycznie, ale i różnorodnie. Z kolei wkłady nawadniające zagwarantują optymalne warunki uprawy.